overfm.gr | Basket League | Είδες…..ο Πίτερς;

Σε ένα ματς που σημαδεύτηκε λόγω του μπλακ άουτ ο Ολυμπιακός με τον Πίτερς μεγάλο πρωταγωνιστή επικράτησε με 89-75 στην Καρδίτσα της ομώνημης ομάδας.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της Καρδίτσας με 89-75 στην θεσσαλική πόλη κάνοντας το 10 στα 10 στην Stoiximan Basket League. Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από το μπλακ άουτ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» με κορυφαίο τον Πίτερς που πέτυχε 16 πόντους , ελλείψει του Βεζένκοφ έφτασαν στην άνετη επικράτηση. Πλέον επόμενη υποχρέωση για την πειραϊκή ομάδα το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα την Παρασκευή (30-12) στις 21.00. Κορυφαίος για τους ηττημένους ήταν ο Χάντερ με 18.

Νωθρή αρχή από τους «ερυθρόλευκους» στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τους γηπεδούχους να ήταν μπροστά (7-4). Εκεί, οι Πειραιώτες ανέβασαν τις… στροφές τους και με τους ΜακΚίσικ και Πίτερς πήρε το προβάδισμα (7-10), στο 6’. Στην συνέχεια οι φιλοξενουμενοι είχαν τον έλεγχο και με μπροστάρη τον Γουόκαπ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 13-20.

Με τον Σλούκα να δημιουργεί για τον Μπλακ στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +11 (16-27), στο 12’. Στην συνέχεια οι νταμπλούχοι Ελλάδας ανέβασαν τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκαν με 20-35 στο 16′. Στα επόμενα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι»έριξαν ταχύτητα με την Καρδίτσα να μειώνει και το ημίχρονο να λήγει με 29-41.

Με σερί 5-0 μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος για το +17 (29-46), με την Καρδίτσα να απαντά με τον Πρίτζετ και με 7-0 να μειώνει στο -10 (36-46), στο 23’. ΜακΚίσικ και Γουόκαπ έστειλαν τους πρωταθλητές Ελλάδας στο +16 (40-56) στο 26′. Η διαφορά στην συνέχεια παρέμενε στα ίδια επίπεδα και χάρη στον Παπανικολάου η τρίτη περίοδος έκλεισε με 52-69.

Οι Μπλακ και Πίτερς έστειλαν τη διαφορά στο +21 (52-73) στην αρχή της τέταρτης περιόδου και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν ακόμη και στο +23 (57-80), στο 34’. Στην συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε κάτι το αξιόλογο και ο Ολυμπιακός έφτασε στην νίκη με 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-41, 52-69, 75-89