overfm.gr | Europa League | Εύκολο έργο για Άρσεναλ, σπουδαίο διπλό για Λεβερκούζεν στη Νίκαια

Με τους Αλεξάντρ Λακαζέτ και Έντι Ενκετιά να καθαρίζουν από το πρώτο ημίχρονο τον αγώνα για την Άρσεναλ, οι Λονδρέζοι επικράτησαν με 4-1 της Ραπίντ Βιέννης, ενώ η Μπάγερ Λεβερκούζεν έφυγε με το διπλό από την Γαλλία, νικώντας την Νις με 3-2.

Αλκμάαρ – Νάπολι 1-1:

Η Νάπολι προηγήθηκε μόλις στο 6’ με τον Μέρτενς, ο οποίος αφότου ελευθερώθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή έκανε με ωραίο σουτ το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή αντίδραση και προσπάθησαν να απαντήσουν στο 20’ στο γκολ του Βέλγου, με τον Οσπίνα να απομακρύνει το σουτ του Αμπουκλάλ. Λίγο πριν το ημίχρονο ο Μέρτενς έχασε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ, καθώς πήρε μία κεφαλιά που κατέληξε πάνω στον Μπιζότ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ίντι στο 54’, ενώ έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν λίγο αργότερα. Ο Μπακαγιόκο ανέτρεψε παίκτη των γηπεδούχων μέσα στην περιοχή και δόθηκε πέναλτι, με τον Κουπμάινερς να εκτελεί και τον Οσπίνα να αποκρούει στην αριστερή γωνία του. Η Αλκμάαρ συνέχει να πιέζει για το 2-1, όμως ήταν ο Πετάνια που έφτασε κοντά στο 2-1 για την Νάπολι στο 86’, όμως το σουτ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Αλκμάαρ (Σλοτ): Μπιζότ, Σουγκαβάρα, Χατζηδιάκος, Ίντι, Βάινταλ, Μίντσο, Ντε Βιτ, Κουπμάινερς, Στενγκς, Γκούμουντσον, Αμπουκλάλ

Νάπολι (Γκατούζο): Οσπίνα, Γκουλάμ, Κουλιμπαλί, Μακσίμοβιτς, Ντο Λορέντσο, Ζιελίνσκι, Μπακαγιόκο, Ρουίς, Ινσίνιε, Μέρτενς, Πολιτάνο

Άρσεναλ – Ραπίντ Βιέννης 4-1:

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που επέβαλε τον ρυθμό τους από την πρώτη στιγμή, ενώ κατάφεραν να προηγηθούν στο 10’ με ωραίο μακρινό σουτ του Λακαζέτ, ενώ ο Μάρι στο 18’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με μία καρφωτή κεφαλιά. Η Ραπίντ δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Ρούναρσον, την ώρα που ο Λακαζέτ πήγε να πετύχει και δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 27’, όμως η προσπάθεια του κατέληξε στο δεξί δοκάρι.

Τελικά ήταν ο Ενκετιά αυτός που ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, παίρνοντας το ριμπάουντ μέσα στην μικρή περιοχή και εκτελώντας τον Στερμπίνγκερ στο 44’. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για την Ραπίντ, η οποία μείωσε σε 3-1 με τον Κιταγκάβα στο 47’. Ο Αρτέτα έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει τους παίκτες του, έχοντας στο μυαλό του τον αγώνα πρωταθλήματος που ακολουθεί.

Τελικά ήταν μία από τις αλλαγές που έκανε το 4-1, με τον Σμιθ-Ρόου να βρίσκει λίγο χώρο μέσα στην μεγάλη περιοχή και να κάνει στο 66’ ένα σουτ στο κέντρο της εστίας, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ρούναρσον, Σοάρες, Μουστάφι, Μάρι, Κολάσινατς, Μέιτλαντ-Νάιλς, Νέλσον, Πεπέ, Ελνένι, Λακαζέτ, Ενκετιά

Ραπίντι Βιέννης (Κουμπάουερ): Στερμπίνγκερ, Γκρέιμλ, Χόφμαν, Σονλέιτνερ, Ούλμαν, Ριτσμάιερ, Σούστερ, Ντεμίρ, Αρασέ, Αλάρ, Κιταγκάβα

Γρανάδα – Αϊντχόφεν 0-1:

Η πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα ήρθε για την Αϊντχόφεν στο 21’, με τον Μαλέν να πετυχαίνει το αριστερό δοκάρι, μετά από ριμπάουντ που πήρε μέσα στην μεγάλη περιοχή. Οι Ολλανδοί παραλίγο να προηγηθούν με μία ωραία εκτέλεση φάουλ του Μαξ στο 38’, όμως ο Σίλβα βρισκόταν στην σωστή θέση.

Τελικά ο Μαλέν ήταν αυτός που έκανε το 1-0 στο 38’, με τον Μαξ να τον βρίσκει μέσα στην μεγάλη περιοχή και εκείνος με ψυχραιμία να εκτελεί τον Σίλβα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντοχόφεν βρέθηκε κοντά στο 0-2, με τον Σίλβα να νικά τον Ντούμφρις. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλέ ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν με τον Ματσίς στο 60’ και το 65’, χωρίς ωστόσο να βρίσκει στόχο.

Ο Ντουάρτε προσπάθησε να ισοφαρίσει στο 74’ για την Γρανάδα, όμως η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου και έμεινε το 0-1 για την Αϊντοχόφεν, το οποίο ήταν το τελικό σκορ.

Γρανάδα (Μαρτίνες): Σίλβα, Ντουάρτε, Σάντσες, Βαγιέχο, Νέβα, Μίγια, Ερέρα, Ματσίς, Γκοναλόνς, Σόρο, Σολδάδο

Αϊντοχόφεν (Σμιντ): Μβόγκο, Μαξ, Μποσαλί, Τέζε, Ντούμφρις, Ροζάριο, Σανγκαρέ, Γκέτσε, Μαντουέκε, Μαλέν, Γκάκπο

Κλουζ – ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0-0:

Την πρώτη καλή φάση του αγώνα είχε η Κλουζ μόλις στο 2’, με τον Περέιρα να κάνει μία κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η οποία πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Ντεμπελζού για να απειλήσει την εστία της ΤΣΣΚΑ, ο οποίος κατάφερε να περάσει δύο αμυντικούς και να σουτάρει, όμως ο Μπουσάτο απέκρουσε το σουτ του στο 13’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, ωστόσο δεν κατάφεραν να τελειώσουν τις φάσεις που τους δόθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία. Η ΤΣΣΚΑ έφτασε κοντά στο 1-0 στο 77’με τον Σόου, όμως η κεφαλιά του ήταν αρκετά άστοχη. Στο 84’ ο Τσιπτσίου άφησε με δέκα την Κλουζ, καθώς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με ο 0-0 να μένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Κλουζ (Μπιλάσκο): Μπαλγκραντεάν, Σούσιτς, Μανέα, Μπούρτσα, Καμόρα, Τσιπτσίου, Ντζόκοβιτς, Ροντόν, Πον-Αλεξάντερ, Περέιρα, Ντεμπελζού

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Ακράποβιτς): Μπουσάτο, Ζανέφ, Ματέι, Αντόφ, Κάρεϊ, Γκέφερσον, Γιούγκα, Βιόν, Σανκαρέ, Γιομόφ, Σόου

Μόλντε – Ντάνταλκ 3-1:

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με την Μόλντε να κάνει ότι θέλει απέναντι στην Ντάνταλκ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 1-0 στο 14’ με τον Γκρεγκέρσεν, προτού ο Έικρεμ εκτελέσει τον Ρότζερς στο 30’ για βάλει μπροστά στο σκορ τους Σουηδούς. Οι Ιρλανδοί δεν είχαν απάντηση στην πίεση της Μόντε, ενώ στο 41’ ο Ομοϊχουάνθο έκανε με μία κοντινή κεφαλιά από σέντρα του Ρίσα το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μόντε συνέχισε να πιέζει, απειλώντας αρχικά με τον Σινιάν στο 57’, προτού ο Έλινγκσεν κάνει το 3-0 στο 67’. Ο Ομοϊχουάνθο βρέθηκε κοντά στο 4-0 στο 72’, όμως ο Ρότζερς σταμάτησε την προσπάθεια του. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Φλόρες στο 95’ για το τελικό 3-1.

Μόλντε (Μόε): Λίντε, Ρίσα, Σινιάν, Γκρεγκέρσεν, Βίνγκο, Ελίνγκσεν, Έικρεμ, Αουρσνές, Κνουντζόν, Χεστάντ, Ομοϊχουάνθο

Ντάνταλκ (Κίγκαν): Ρότζερς, Ντάμιγκαν, Μπόιλ, Γκάρτλαντ, Χόουρ, Φλόρες, Σιλντς, Σλόγκετ, Κέλι, Οντούβα, Γκάνον

Μπενφίκα – Λεχ Πόζναν 4-0:

Η ομάδα του Ζεσούς ήταν αυτή που απείλησε περισσότερες φορές στο πρώτο ημίχρονο, με την πρώτη ευκαιρία να ανήκει στον Νούνιες στο 22’, ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά οι «αετοί» προηγήθηκαν στο 36’ με τον Φερτόνχεν, ο οποίος πήδηξε ψηλότερα από όλους και έπιασε μία κεφαλιά που κατέληξε στα δίχτυα του Μπέντναρεκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπενφίκα τελείωσε μέσα σε δύο λεπτά τον αγώνα, πρώτα με τον Νούνιες για το 2-0 στο 57’, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πίτσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τρία για τους Πορτογάλους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν και τέταρτο γκολ πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τον Βάιγκλ να αιφνιδιάζει με ένα σουτ τον Μπέντναρεκ και να σκοράρει στο 89’.

Μπενφίκα (Ζεσούς): Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο, Φερτόνχεν, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Πίτσι, Γκάμπριελ, Σίλβα, Τσικουίνιο, Νούνιες, Έβερτον

Λεχ Πόζναν (Ζουράφ): Μπέντναρεκ, Πουκάς, Ντετζέφσκι, Σάτκα, Μπούτκο, Σικόρα, Μαρτσβίνσκι, Μουχάρ, Σκοράς, Αουάντ, Κατσαβάρα

Νις – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3:

Παιχνίδι για γερά νεύρα στη Νίκαια, με την Λεβερκούζεν να φτάνει κοντά στο γκολ με τον Βεντέλ στο 9’, όμως ο Μπενίτες σταμάτησε το σουτ του. Τελικά οι φιλιξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντιαμπί στο 22’, όμως οι Γάλλοι ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα με εξαιρετικό σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής.

Η ομάδα του Μπος συνέχισε να πιέζει και πήρε τελικά πάλι κεφάλι στο σκορ, αυτή την φορά με τον Ντράγκοβιτς να παίρνει την μπάλα μετά από κόρνερ και να εκτελεί τον Μπενίτες στο 32’ για το 1-2. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Εντοϊοέ να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει εύκολα το 2-2. Ωστόσο η χαρά στον πάγκο της Νις κράτησε για λίγο, με τον Μπαουμγκάρντλινγκερ να κάνει το 2-3 με ωραία κεφαλιά στο 51’.

Οι Γερμανοί συνέχισαν να απειλούν την εστία του Μπενίτες, πρώτα με τον Ντεμιρμπάι στο 60’ και αργότερα με τον Μπέιλι στο 66’. Η Νις δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω, ενώ ο Μπέιλι παραλίγο να πετύχει και τέταρτο γκολ για την Λεβερκούζεν στο 90’, όμως έμεινε στο τελικό 2-3.

Νις (Βιεϊρά): Μπενίτες, Καμαρά, Ντανίλιουτς, Μπαμπού, Λοτόμπα, Ρεν-Αντελάντ, Ντανίλο, Νσόκι, Μαολιντά, Μορίς, Γκουίρι

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Μπος): Χραντέτσκι, Βέντελ, Τα, Ντράγκοβιτς, Μπέντερ, Ντιαμπί, Ντεμιρμπάι, Μπαουμγκάρντλινγκερ, Μπελαραμπί, Αμίρι, Σικ

Ρέιντζερς – Σταντάρ Λιέγης 3-2:

Οι Βέλγοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Λεστιέν στο 6’ με ένα ωραίο σουτ στην αριστερή πλευρά της εστίας του ΜακΓκρέγκορ. Οι παίκτες του Τζέραρντ προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, με τους Ρουφ και Κεντ να είναι αυτοί που πίεζαν περισσότερα από τα φτερά. Τελικά ο Γκόλντσον έκανε το 1-1 με ωραία κεφαλιά στο 39’, μόνο για την Σταντάρ να προηγηθεί πάλι μετά από δύο λεπτά, με τον Κοπ να εκτελεί την Ρέιντζερς για το 1-2.

Εκεί που το ημίχρονο θα τελείωνε 1-2, η Ρέιντζερς κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ταβερνιέ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Μπορεί στις αρχές του δευτέρου ημιχρόμου η Σταντάρ να ήταν εκείνη που είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες να προηγηθεί, όμως ο Άρφιλντ έβαλε μπροστά στο σκορ την Ρέιντζερς στο 63’. Μάλιστα ο Ταβερνιέ πήγε να κάνει τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του στο 72’, όμως ο Μποντάρτ δεν του το επέτρεψε. Οι παίκτες της Σταντάρ είχαν έντονα παράπονα στο τέλος της αναμέτρησης, καθώς ζήτησαν πέναλτι στο 88΄μετά από ένα μαρκάρισμα, ωστόσο το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Ρέιντζερς (Τζέραρντ): ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ, Γκόλντσον, Μπαλογκάν, Μπάρισιτς, Καμαρά, Ντέιβις, Άρφιλντ, Ρουφ, Μορέλος, Κεντ

Σταντάρ Λιέγης (Μοντανιέ): Μποντάρτ, Λαϊφης, Μποκαντί, Ντουσένε, Λεστιέν, Μπαστιέν, Σαμίρ, Γιανς, Φάι, Ταψόμπα, Κοπ

Ρόμα – Γιούνγκ Μπόις 3-1:

Η Ρόμα πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, απειλώντας την εστία της Γιουνγκ Μπόις με του Πέρες και Πέδρο στο 8’ και το 16’. Τελικά όμως οι Ελβετοί ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ, ΄με τον Ενσαμέ να κάνει μία εξαιρετική ατομική ενέργεια και έπειτα να εκτελεί τον Λόπες για το 1-0 στο 34’. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου η Ρόμα βρήκε απάντηση, με τον Μαγιοράλ να εκμεταλλεύεται μία μπαλιά που πήγε προς το μέρος του και με κεφαλιά να κάνει το 1-1 στο 44’.

Οι Ιταλοί βρέθηκαν δύο φορές κοντά στο 2-1, με τους Καλιαφόρι και Μιχιταριάν στο 49’ και 55’, με τον πρώτο να είναι τελικά αυτός που με δυνατό σουτ νίκησε τον Φον Μπαλμούς για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Φονσέκα. Τελικά η Ρόμα έκανε το 3-1 με τον Τζέκο στο 81’, ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Καμαρά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες, με την Ρόμα να επικρατεί τελικά με 3-1.

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπες, Ιμπάνες, Κριστάντε, Ζεσούς, Πέρες, Ντελ Φλερ, Ντιαβαρά, Καλαφιόρι, Πέρεζ, Πέδρο

Γιουνγκ Μπόις (Σεοάν): Φον Μπαλμούς, Λεφόρτ, Τσεζίγκερ, Καμαρά, Χέφτι, Γκαρσία, Εμπιτσέρ, Ρίντλερ, Νγκαμαλέου, Ενσαμ, Φασνάχτ

Σλάβια Πράγας – Χαποέλ Μπερ Σεβά 3-0:

Από την πρώτη στιγμή η Σλάβια άσκησε έντονη πίεση στην Μπερ Σεβά, έχοντας την κατοχή του πρώτου ημιχρόνου και τις περισσότερες φάσεις. Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ στο 31’ με τον Σίμα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Στάντσιου διπλασίασε από κοντά τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπερ Σεβά δεν μπόρεσε να βρει χώρους, με την Σλάβια να φτάνει κοντά στο 3-0 με τον Λινγκρ στο 70’, όμως ο Λεβίτα έκανε μία σπουδαία απόκρουση για να κρατήσει το 2-0. Τελικά ήταν ο Σίμα στο 85’ που διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Σλάβια Πράγας (Τρπισόφσκι): Κολάρ, Μασοπούστ, Κουντέλα, Ζίμα, Ντόρλεϊ, Χόουλς, Σέβτσικ, Σίμα, Στάντσιου, Ολαγίνκα, Κούτστα

Χαποέλ Μπερ Σεβά (Αμπουκσίς): Λεβίτα, Τβίτο, Τζεντέκ, Τάχα, Κάπα, Ντάντια, Χοσουέ, Κελτιένς, Μπαρέιρο, Σαλαντίτς, Βαρένε

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ριέκα 2-2:

Παρ΄ ότι οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ απείλησαν και με τους Ίσακ και Αντριάσεβιτς στο 20’ και το 36’, τελικά η Ριέκα προηγήθηκε στο παιχνίδι. Ο Μενάλο πήδηξε σε κόρνερ σετο 38’ ψηλότερα από όλους και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Ο Ίσακ προσπάθησε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως η κεφαλιά του κατέληξε λίγα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές του Αλγκουαθίλ άλλαξα την εικόνα της Σοσιεδάδ, η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τζον στο 69’. Ωστόσο άμεση ήταν η απάντηση της Ριέκα, η οποία προηγήθηκε και πάλι με τον Λόντσαρ στο 73’. Στο 79’ ο Μερίνο κατάφερε να βρει τον Μονρεάλ μέσα στην μεγάλη περιοχή και εκείνος εκτέλεσε τον Νεβίστιτς για το 2-2.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο με 2-2.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Ζαλντούα, Ζουμπελντιά, Λε Νορμάντ, Μονρεάλ, Γιανουζάι, Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Σίλβα, Ογιαρθαμπάλ, Ίσακ

Ριέκα (Ροσμάν): Νεβίστιτς, Στεφουλάι, Γκάλοβιτς, Βελκόφσκι, Καπάν, Μενάλο, Χαλίλοβιτς, Λόντσαρ, Τομέτσακ, Αντριάσεβιτς, Μούριτς