overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Εύκολα η Γερμανία, πήγε να τα χαλάσει μόνη της η Σουηδία

Με τον Τίμο Βέρνερ να πετυχαίνει δύο γκολ η Γερμανία επικράτησε εύκολα με 3-1 της Ουκρανίας, ενώ η Σουηδία κέρδισε 2-1 την Σουηδία και παραμένει «ζωντανή» στο κυνήγι της δεύτερης θέσης του ομίλου στο Nations League.

Ο Βέρνερ της έδωσε τη νίκη

Το λάθος να προηγηθεί φαίνεται πως έκανε η Ουκρανία απέναντι στην Γερμανία, με τον Γιάρεμτσουκ να νικά τον Νόιερ στο 12’ και να κάνει το 1-0, κόντρα στην ροή του αγώνα. Οι παίκτες του Γιακίμ Λεβ συνέχισαν την πίεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 23’ με τον Λερουά Σανέ, έπειτα από όμορφη πάσα του Λεόν Γκορέτσκα.

Δέκα λεπτά χρειάστηκε η Γερμανία για να κάνει την ολική ανατροπή, με τον Τίμο Βέρνερ να μπαίνει με την μπάλα μέσα στα δίχτυα στο 33’ και να κάνει το 2-1. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη μεγάλη φάση, με ένα σουτ του Ολεξάντρ Ζιντσένκο στο 52’. Οι Γερμανοί συνέχισαν να πολιορκούν την εστία του Πιάτοφ, με τους Σανέ και Γκνάμπρι να χάνουν ευκαρίες, μέχρι να γράψει το τελικό 3-1 και πάλι ο Βέρνερ στο 64’, αυτή την φορά με σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Η Ουκρανία έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα, με το σουτ του Μοράες στο 75’ να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

Γερμανία (Λεβ): Νόιερ, Σίλε, Κοχ, Ρούντιγκερ, Γκίντερ, Γκορέτσκα, Γκουντογκάν, Μαξ, Γκνάμπρι, Σανέ (Βάλντσμιντ 86’), Βέρνερ (Μπραντ 76’)

Ουκρανία (Σεφτσένκο): Πιάτοφ, Σόμπολ, Ματβιένκο, Ζάμπαρνι, Κονοπλιά, Ζιντσένκο (Καράτιν 86’), Στεπανένκο (Μακαρένκο 69’), Μαλινόφσκι, Ζούμπκοφ (Μικαλιτσένκο 74’), Γιάρεμτσουκ (Μοράες 75’), Μάρλος

Αγχώθηκε στο τέλος, αλλά επικράτησε η Σουηδία

Οι Σουηδοί είχαν παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο χωρίς τον Γιάνε Άντερσον στον πάγκο, ο οποίος είχε βρεθεί θετικός στον κορωνοϊό. Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία είχαν οι γηπεδούχοι με τον Κολουσέφσκι στο 6’, με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει το σουτ του.

Οι Κροάτες απάντησαν με ένα σουτ του Πέρισιτς στο 23’, με τον Όλσεν να αποσοβεί τον κίνδυνο. Τελικά ήταν η Σουηδία η οποία προηγήθηκε στο 36’, χάρις σε ένα σουτ του Κολουσέφσκι μέσα στην μεγάλη περιοχή. Στο 9’ ο Ουρέμοβιτς βγήκε αναγκαστική αλλαγή, με τον Γιουτάνοβιτς να μπαίνει στην θέση του. Τα γκολ για τους Σουηδούς διπλασίασε ο Ντάνιελσον στις καθυστερήσεις, κάνοντας το 2-0 με κεφαλιά από κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βέτερκρεν παραλίγο να κάνει το 3-0 με τον Έκνταλ, αλλά το σουτ πέρασε αρκετά μέτρα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Ντάλιτς προσπάθησε με αρκετές αλλαγές να ανακατέψει την τράπουλα, με την λύση να έρχεται τελικά από τους αντιπάλους. Ο Ντάνιελσον ήταν αυτός που σκόραρε και πάλι, αυτή την φορά στην εστία της ομάδας του, κάνοντας στο 82’ το 2-1.

Η τελευταία ευκαιρία ανήκει στην Σουηδία, η οποία απείλησε πάλι με τον Ντάνιελσον στο 89’ από κόρνερ, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Λιβάκοβιτς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Σουηδία (Βέτεργκρεν): Όλσεν, Λούστιχ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Μπένγκτσον, Λάρσον, Όλσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Μπεργκ, Κουλουσέφσκι (Κλάεσον 74’)

Κροατία (Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Ουρέμοβιτς (Γιουράνοβιτς 41’), Πονγκράτσιτς (Μελνιάκ 77’), Κάλετα, Μπάρισιτς, Κόβατσιτς (Ρογκ 77’), Μόντριτς, Μπρεκάλο (Πέτκοβιτς 77’), Βλάσιτς, Πέρισιτς, Μπούντιμιρ (Πάσαλιτς 63’)