overfm.gr | Euroleague | Εφές – ΤΣΣΚΑ 100-70: Ο απόλυτος διασυρμός στην Πόλη!

Εφές – ΤΣΣΚΑ: Αντιμέτωπη με μια βαριά ήττα από την Εφές ήρθε η ΤΣΣΚΑ στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Τον απόλυτο διασυρμό γνώρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Σινάν Ερντέμ, αφού έχασε από την Εφές με 100-70, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν σκέτη απογοήτευση και στις δύο πλευρές του παρκέ, ζώντας έναν πραγματικό εφιάλτη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Με φόρα από τις έξι συνεχόμενες νίκες της και την διαρκώς βελτιωμένη απόδοση της ξεκίνησε το παιχνίδι η Εφές, η οποία μετά από δυόμισι λεπτά κατάφερε και πήρε διψήφια διαφορά (12-2). Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να ψάχνεται μέσα στο παρκέ, η ομάδα του Αταμάν έβλεπε το καλάθι βαρέλι και η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους κάτι λιγότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου με συνεχόμενα καλάθια του Μόερμαν (25-6). Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να περάσει τους 10 πόντους με τρίποντο του Χάκετ (31-11) με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 31-13.

Το πάρτι των Τούρκων συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με την αναμέτρηση να μετατρέπεται σε διασυρμό της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη. Η τρομερή αστοχία των Ρώσων σε συνδυασμό με την εξωπραγματική εμφάνιση των Τούρκων οδήγησε την διαφορά να πάει στους 30 πόντους (!) με καλάθι του Σίνγκλετον λίγο μετά την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα (47-17), με το ημίχρονο να κλείνει στο 55-28.

Η ομάδα του Ιτούδη ισορρόπησε μεν το παιχνίδι στην επανάληψη, ωστόσο ήταν ανήμπορη να μαζέψει την τεράστια διαφορά των γηπεδούχων. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 20-17 επιμέρους σκορ υπέρ των Ρώσων για το 75-45. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να γνωρίζει την πιο ταπεινωτική ήττα στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα με το τελικό 100-70

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 55-28, 75-45, 100-70