overfm.gr | Euroleague | Εφές – Ρεάλ 88-83: Πάει Κολωνία με «σφραγίδα» Σίνγκλετον

Η Εφές με μεγάλη εμφάνιση του Κρις Σίνγκλετον νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης και έκεισε θέση για το φάιναλ φορ της Κολωνίας.

Το εισιτήριο για το φάιναλ φορ της Κολωνίας πήρε η Εφές, η οποία επικράτησε με 88-83 της Ρεάλ Μαδρίτης στο πέμπτο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς για τα πλέι οφ. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο σε αντίθεση με το πρώτο και το δεύτερο παιχνίδι της σειράς στην Πόλη όπου έχασε εύκολα, πάλεψε με νύχια και με δόντια να κάνει την έκπληξη αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Κορυφαίος της αναμέτρησης δεν ήταν ούτε ο Σέιν Λάρκιν, ούτε ο Βασίλιε Μίσιτς, ούτε καν ο Ροντρίγκ Μπομπουά. Ήταν ο Κρις Σίνγκλετον, ο οποίος αγωνίστηκε για πάνω από 37 λεπτά (!) και μέτρησε 26 πόντους (5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/8 βολές) συγκεντρώνοντας 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καλύτερη στα σημεία στο πρώτο μέρος και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (36-41). Η τρίτη περίοδος ήταν κομβική για την εξέλιξη της αναμέτρησης καθώς η Εφές βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με επιμέρους 24-16 κατάφερε να μπει στην τέταρτη σε ρόλο οδηγού (60-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις ισοπαλίες να διαδέχονται η μια την άλλη. Ο Σιμόν έδωσε αέρα τριπόντου στην Εφές 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Γιούλ έχασε το τρίποντο ισοφάρισης, με τους Σίγκλετον και Ντάνστον να είναι εύστοχοι σε ¾ βολές κάνοντας το 86-80, σβήνοντας της ελπίδες των Μαδριλένων, για να έρθει το τελικό 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-41, 60-57, 88-83