overfm.gr | Euroleague | Εφές-Ούνικς 71-68 – «Ξύπνησε» και έκανε σεφτέ

Η Εφές με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να κερδίσει την Ούνικς με 71-68 και να πάρει την πρώτη της νίκη στην Euroleague.

Η Εφές κατάφερε τελικά να κάνει την πρώτη της νίκη στην τέταρτη στροφή της Euroleague και ακριβώς πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό. Οι Τούρκοι αν και κυνηγούσαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με μία αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαμψαν την αντίσταση της Ούνικς με 71-68. Πολυτιμότερος για την ομάδα του Αταμάν ο έμπειρος Μόερμαν με κομβικά καλάθια (10π,9ρ). Διψήφιοι και οι Μπομπουά (14π), Πλάις (12π). Καλό ντεμπούτο για τον Ελάιζα Μπράιαντ  (14π) .Για τους Ρώσους ξεχώρισε ο Λορέντζο Μπράουν (16π,5ρ,4ασ) και ο Χεζόνια (13π, 7ρ,5ασ).

Πρώτο ημίχρονο:

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να διαδέχονται η μία την άλλη στο σκοράρισμα. Η Ούνικς φάνηκε ότι θέλει να ξεχάσει οριστικά την απογοητευτική εμφάνιση κόντρα στη Φενέρμπαχτσε . Παίζοντας πολύ πιο γρήγορο μπάσκετ σχετικά με τις προηγούμενες εμφανίσεις της, έβρισκε εύκολα λύσεις στην επίθεση έχοντας και καλά ποσοστά ευστοχίας. Στο τέλος της περιόδου με το σκορ 18-22 οι Ρώσοι είχαν ήδη ευστοχήσει σε 3 τρίποντα (3/4). Από την άλλη η Εφές σε κανένα (0/5).

Η Εφές που αγωνίστηκε χωρίς το μεγάλο της αστέρι, Βασίλιε Μίτσιτς, έδειξε να «ξυπνάει» στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με το άλλο της αστέρι, τον Λάρκιν, πέρασε μπροστά χάρη σε ένα σερί 7-0 (25-22). Ωστόσο, η ομάδα του Περάσοβιτς απάντησε με ένα δικό της 11-0 και έστειλε τη διαφορά στους 8 (25-33), συνεχίζοντας εξαιρετικά από τη γραμμή των 6,75 (5/7). Η Ούνικς διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με ένα προβάδισμα 5 πόντων (32-37).

Δεύτερο ημίχρονο:

Η τρίτη περίοδος εξελισσόταν σε πολύ αργό ρυθμό και με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο προσεκτικά. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και μικρά εκάστοτε σερί έδινα προβάδισμα πότε στη μία πότε στην άλλη ομάδα. Για κάθε ξέσπασμα της Εφές, είχε μία απάντηση η Ούνικς με τον Χεζόνια και Μπράουν κυρίως. Ο Λάρκιν είχε λάθος αποφάσεις και εκτελέσεις και δύο σερί τρίποντα του Κάναν έστειλαν τη διαφορά στους 7 (44-51) σε κομβικό σημείο. Ο Γκαζί με τρίποντο διαμόρφωσε το 47-51 στο τέλος της περιόδου.

Με το «μαχαίρι στα δόντια» μπήκαν οι παίκτες του Αταμάν στην τελευταία περίοδο. Οι οπαδοί είχαν μπει στην εξίσωση του ματς και «έσπρωχναν» για την πρώτη νίκη. Τα τρίποντα…επιτέλους έμπαιναν και η Εφές μπήκε σε θέση οδηγού (62-58) 4 λεπτά πριν τη λήξη. Οι Ρώσοι δεν είχαν καμία απάντηση αυτή τη φορά αφού τα αστέρια τους «σίγησαν» και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 71-68    . Πρώτη νίκη για την πρωταθλήτρια Εφές πριν από το ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 8 (5 ασίστ), Μπομπουά 14 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Σίνγκλετον 2, Μπράιαντ 14 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκετσίμ, Γκαζί 5, Μόερμαν 10 (2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πλάις 12 (6 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 2, Ντάνστον 4.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς):Σπίσου 3 (1), Μπράουν Τζ 5, Κάνααν 16 (3), Μπράουν Λ 16 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράντλεϊ 4, Χεζόνια 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ουζίσκι 3 (1), Τζεκίρι 8, Μέιγιο, Βοροντσέβιτς

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 47-51, 71-68

Εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα:

Επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις των ομάδων: Η Εφές ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (27/10 21:00). Η Ούνικς υποδέχεται την Μπασκόνια (27/10 19:00), στο 1ο μέρος της διαβολοβδομάδας.