overfm.gr | Champions League | Μεγάλη νίκη στο Τορίνο για την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε μια σοβαρή εμφάνιση από την αρχή μέχρι το τέλος και κέρδισε τη Γιουβέντους με 2-0 στην Ιταλία.

Καθαρή νίκη με 2-0 πήρε η Μπαρτσελόνα στο Τορίνο, στο ντέρμπι μεταξύ των δυο μεγάλων φαβορί του 7ου ομίλου του Champions League. Οι Καταλανοί ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα, εκμεταλλεύτηκαν και την απουσία του Ρονάλντο και κέρδισαν σχετικά εύκολα την ομάδα του Αντρέα Πίρλο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε απόλυτα και το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις. Το 0-1 του ημιχρόνου μάλλον είναι κολακευτικό για τη Γιουβέντους. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Γιουβέντους είχε μόλις μια τελική προσπάθεια, τη στιγμή που οι «μπλαουγκράνα» είχαν 8.

Οι Καταλανοί απείλησαν για πρώτη φορά στο 2ο λεπτό, όταν ο Πιάνιτς σούταρε εκτός περιοχής και ο Σέζνι απέκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γκριεζμάν βρέθηκε αμαρκάριστος στη μεγάλη περιοχή της Γιουβέντους και στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα «τράνταξε» το δοκάρι της Γιουβέντους.

Στο 14ο λεπτό η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ. Ο Ντεμπελέ πήρε τη μπάλα σε πλάγια θέση, πολύ μακριά από την εστία του Σέζνι. Ελίχθηκε ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους και σούταρε εκτός περιοχής. Η μπάλα κόντραρε στον Κιέζα και κατέληξε στα δίκτυα. Το γκολ ωστόσο πιστώθηκε στον Γάλλο.

Η ισπανική ομάδα απείλησε άλλες τρεις φορές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο 23’ ο Μέσι έπαιξε το 1-2 με τον Γκριεζμάν και σούταρε κοντά στο σημείο του πέναλτι, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 33’ οι Καταλανοί αναπτύχθηκαν ωραία και η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Τζόρντι Άλμπα σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε πάνω από την εστία των Ιταλών.

Στο 35’ οι «μπλαουγκράνα» απείλησαν και πάλι, όταν ο Μέσι και ο Ντεμπελέ βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Γάλλος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Σέζνι. Ωστόσο, άργησε χαρακτηριστικά και ο Πολωνός απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά της μπάλας ο Γκριεζμάν σούταρε πάνω στον Σέζνι.

Η Γιουβέντους σκόραρε δυο φορές με τον Μοράτα, όμως και στις δυο περιπτώσεις το γκολ ακυρώθηκε σωστά, καθώς ο Ισπανός ήταν καταφανώς σε θέση οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο από το πρώτο. Ξεκίνησε με μια αναγκαστική αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Αραούχο ένιωσε ενοχλήσεις και στη θέση του πέρασε ο Μπουσκέτς. Έτσι, ο Κούμαν πέρασε τον Ντε Γιονγκ σε θέση στόπερ.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Μοράτα σκόραρε στο 55’, ωστόσο είδε το VAR να ακυρώνει τρίτο(!) γκολ μέσα στο ίδιο ματς για οφσάιντ. Ήταν πάντως μια σωστή απόφαση.

Στο 62’ ο Μέσι απείλησε και πάλι, όταν εξαπέλυσε ένα μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από την εστία του Σέζνι. Στο 70 ‘ ο Ραμπιό βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή του Νέτο, όμως το τελείωμά του ήταν απογοητευτικό. Στο 75’ ο Γκριεζμάν βγήκε με καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του «έξυσε» το δοκάρι του Σέζνι.

Στη συνέχεια ο Πίρλο πέρασε στο γήπεδο Μακένι και Αρτούρ για να «φρεσκάρει» τη μεσαία γραμμή και τον Μπερναρντέσκι για να ρισκάρει λίγο περισσότερο, ποντάροντας στην ποιότητα του Ιταλού. Ωστόσο, οι αλλαγές δεν βοήθησαν ιδιαίτερα την ομάδα του.

Στο 85’ ο Ντεμιράλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μέσι.

Στο 90’ η Μπαρτσελόνα διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Φατί βρέθηκε στην περιοχή της Γιουβέντους και ο Μπερναρντέσκι έπεσε άτσαλα πάνω του. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Μέσι το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Στο σημείο αυτό η Μπαρτσελόνα εξασφάλισε το τρίποντο. Μάλιστα, ο Φατί στις καθυστερήσεις έχασε τετ-τετ για το 0-3, προσπαθώντας να δώσει πάσα.

Έτσι, η Μπαρτσελόνα «απέδρασε» σχετικά εύκολα με το «διπλό» από το Τορίνο και έγινε το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλο.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Γιουβέντους (Πίρλο): Σέζνι, Μπονούτσι, Ντεμιράλ, Ντανίλο, Ραμπιό(Μπερναρντέσκι 83’) , Μπεντανκούρ(Αρτούρ 83’), Κουαδράδο, Κιέζα, Κουλουσέφσκι( Μακένι 75’) Ντιμπάλα, Μοράτα

Μπαρτσελόνα (Κούμαν):Νέτο, Ρομπέρτο, Λενγκλέ, Αραούχο (Μπουσκέτς 46’) , Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Πιάνιτς, Πέδρι (Μπρειθγουέιτ 90’) , Ντεμπελέ(Φατί 66’), Μέσι, Γκριεζμάν( Φίρπο 89’)