overfm.gr | Διεθνή | Δεινοπάθησε αλλά πέρασε στα πέναλτι η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου, αλλά μετά το 0-0 σε 90λεπτο και παράταση, επικράτησε 4-3 στα πέναλτι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Δεινοπάθησε αλλά τελικά η Ανόρθωση πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου καθώς επικράτησε στα πέναλτι της Δόξας Κατοκοπιάς με την κανονική διάρκεια και την παράταση να λήγουν ισόπαλα χωρίς τέρματα. Εκεί όπου θα βρει τις ΑΠΟΕΛ, Πάφος, Δόξα Κατωκοπιάς, ΑΕΛ, Νέα Σαλαμίνα, Ομόνοια και Ολυμπιακός Λευκωσίας.

Η Ένωση έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 12′ όταν ο Μέιρα είχε δοκάρι με τους φιλοξενουμενους να είναι καλύτεροι σε όλο το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και πίεσαν, αλλά ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί όπου στο 93′ ο Κόρτες έχασε μεγάλη ευκαιρία να χρηστεί σκόρερ για την Ανόρθωση και το 0-0 έμεινε ως το τέλος και το ματς να οδηγείται στα πέναλτι που νίκησε με 4-3 παίρνοντας την πρόκριση.