overfm.gr | Διεθνή | Copa Africa – Στα προημιτελικά η Μπουρκίνα Φάσο, απέκλεισε στα πέναλτι το Γκαμπόν

Στα προημιτελικά του Copa Africa προκρίθηκε η Μπουρκίνα Φάσο, αφού μετά το 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση επικράτησε με 7-6 στα πέναλτι του Γκαμπόν.

Η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του Copa Africa έγινε η Μπουρκίνα Φάσο η οποία επικράτησε με 7-6 στα πέναλτι του Γκαμπόν μετά το 1-1 σε ενενηντάλεπτο και παράταση.

Η Μπουρκίνα Φάσο άνοιξε το σκορ με τον Μπερντράντ Τραορέ στο 28′ αφού πρώτα ο ίδιος είχε αστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι στο 18΄. Το Γκαμπόν έμεινε με 10 παίκτες στο 67΄μετά την δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο κεντρικός αμυντικός Σίντνεϊ Ομπισά. Παρόλα αυτά κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση χάρη στο αυτογκόλ του Γουιρά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην παράταση το σκορ δεν άλλαξε και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι όπου οι ποδοσφαιριστές της Μπουρκίνα Φάσο ήταν πιο εύστοχοι και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο. Εκεί περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Νιγηρία-Τυνησία (21:00) από όπου θα προκύψει ο αντίπαλός της.