overfm.gr | Super League 1 | Χωρίς τέρματα, με πολλά συμπεράσματα…

Στο 0-0 έμειναν Ολυμπιακός και Λεβαδειακός σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στου Ρέντη.

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ρέντη, Ολυμπιακός και Λεβαδειακός ήρθαν ισόπαλοι με 0-0. Το παιχνίδι είχε αρκετές ευκαιρίες, χαμένο πέναλτι και σε, γενικές γραμμές, φαίνεται πώς αδικείται από το τελικό σκορ.

Ο Αχμέντ Χασάν είχε την πρώτη φάση του αγώνα, όταν μετά από δικό του κλέψιμο, κατάφερε να βρει το σουτ, το οποίο έφυγε άουτ. Στη διάρκεια του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να βρει άλλη ευκαιρία. Την μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου, σημείωσε ο Λεβαδειακός με σουτ του Συμελίδη, το οποίο βρήκε στο δοκάρι του Ζοζέ Σα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν μακράν πιο επίκινδυνοι απ’ότι στο πρώτο. Μόλις 5 λεπτά από την έναρξή του, ο Σουντανί εκμεταλλεύτηκε την πολύ όμορφη σέντρα του Χολέμπας, παίρνοντας την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Γκέκα. Στο 58ο λεπτό, ο  Βαλμπουενά έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Χασάν κέρδισε με άνεση στον αέρα  τον Λιάγκα, όμως ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων μπλόκαρε και κράτησε το μηδέν. Ο Γάλλος, στο 68′ σημείωσε και την τελευταία μεγάλη φάση του Ολυμπιακού, όταν με εκτέλεση φάουλ «υποχρέωσε» τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, Στογιάνοβιτς σε δύσκολη επέμβαση.

Στο 77ο λεπτό, ο Σα υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι, ωστόσο ο Παμλίδης δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με τον Πορτογάλο τερματοφύλακα να του λέει “όχι”, διορθώνοντας ουσιαστικά το λάθος του. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, το γεγονός πώς ο Πέπε δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, παρά το ότι έχει μπει σε κανονικούς ρυθμούς προπόνησης. Τέλος, ο νεοαποκτηθείς Μπρουμά, φαίνεται πώς έχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του για να επιστρέψει στο 100% του, ενώ ,αντίθετα θετικός ήταν ο Γιάν Εμβιλά.

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια (70′ Μπρούνο), Παπαδόπουλος, Χολέμπας (79′ Κίτσος), Κατσογιάννης, Εμβιλά (74′ Μαυρουδής), Λοβέρα, Σουντανί, Βαλμπουενά (70′ Κάιπερς), Ραντζέλοβιτς (70′ Σουρλής) & Χασάν.