overfm.gr | Euroleague | Χίμκι – Φενέρμπαχτσε 76-107: «Τρένο» δίχως φρένα η ομάδα του Κοκόσκοφ (vid)

Ασταμάτητη είναι η Φενέρμπαχτσε καθώς πέρασε πολύ άνετα και από την Μόσχα επικρατώντας της Χίμκι με το επιβλητικό 107-76.

Ασταμάτητη είναι η Φενέρμπαχτσε το τελευταίο διάστημα, καθώς πέρασε πολύ άνετα και από την Μόσχα επικρατώντας της Χίμκι με το επιβλητικό 107-76. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ έφτασε τις 13 στην φετινή Ευρωλίγκα, και πλέον είναι βασική διεκδικήτρια μιας θέσης στην πρώτη οχτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, και το παιχνίδι να μένει στην μια κατοχή για όλη σχεδόν την πρώτη περίοδο. Μοναδική φορά που οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 4 πόντους ήταν μετά από τρίποντο του Γκούντουριτς (5-9), με την ρωσική ομάδα να παίρνει τα ηνία με καλάθι του Βάλιεφ (17-15). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στην απόλυτη ισορροπία με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 22-22.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην δεύτερη περίοδο αφού μετά το καλό ξεκίνημα της Χίμκι που προηγήθηκε με 5 πόντους με τρίποντο του Τίμα (28-23), η ομάδα του Κοκόσκοφ κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Συγκεκριμένα, με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 7-19 κατάφεραν να πάρουν αέρα 12 πόντων (35-47), με το ημίχρονο να λήγει με τρίποντο του Σβεντ, ο οποίος μείωσε στους 9 (44-53).

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων έγινε ακόμα μεγαλύτερη στην επανάληψη, με την Χίμκι να μην μπορεί να ακολουθήσει ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. Το επιμέρους σκορ 30-13 της τρίτης περιόδου αποδεικνύει περίτρανα του λόγου το αληθές, με το παιχνίδι να γίνεται… προπόνηση για την ομάδα του Κοκόσκοφ (57-83). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Φενέρμπαχτσε να φτάνει σε μια ακόμα νίκη με το τελικό 107-76.

Χίμκι (Μάλτσεφ): Σβεντ 29 (6/9 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 7 λάθη), ΜακΚόλουμ 9 (3/8 τρίποντα), Τίμα 3 (1/6 σουτ), Ζάιτσεφ 2, Καντοσνίκοφ 2, Μόνια 5 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Σαράποφ 8, Βορόνοφ 11 (1), Βάλιεφ 4 (6 ριμπάουντ), Μπερτάνς 3 (1/6 σουτ).

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοφ): Μπράουν 17 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Πέρεζ 2 (5 ασίστ), Γκούντουριτς 14 (2), Μαχμούτογλου 5 (1), Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 18 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Πιερ 14 (5/5 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Βέσελι 15 (5/5 δίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Έντι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 7, Ουλανόβας 5 (1).

Πηγή: ebasket.gr