overfm.gr | La Liga | Χετάφε – Σεβίλη 0-1: «Τρίποντο» Ευρώπης!

Η Σεβίλη επικράτησε με 1-0 της Χετάφε εκτός έδρας και έφτασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της βαθμολογίας

Η Σεβίλη ήταν εμφανώς ανώτερη της Χετάφε στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και μπόρεσε να επικρατήσει με 1-0 εκτός έδρας, φτάνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 19 πόντους, έπειτα από 11 αγώνες. Από την άλλη, η Χετάφε έφτασε σε ακόμα μία απώλεια, την ένατη για φέτος, και παρέμεινε στην 15η θέση με μόλις 13 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι, είχαν τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας από τα πρώτα λεπτά και ευτύχησαν να φτάσουν και στην επίτευξη γρήγορου τέρματος, ωστόσο αυτό δεν μέτρησε ποτέ, αφού ο Εν Νεσίρι βρίσκονταν σε θέση οφσάιντ. Στο 19ο λεπτό, ο Χορδάν εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας. Στη συνέχεια, η Χετάφε μπόρεσε να φτιάξει και εκείνη μερικές ευκαιρίες, κυρίως με τους Αραμπάρι και Κούτσο, ωστόσο δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι το αξιόλογο.

Η «λύτρωση» για την κάτοχο του Europa League, Σεβίλη ήρθε στο 81ο λεπτό, όταν ο Ετσέιτα στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι το ιδιαίτερο, με την ομάδα του Λοπετέγι να καταφέρνει να παίρνει ένα πολύτιμο τρίποντο, το οποίο την έφερε αισίως στις ευρωπαϊκές θέσεις της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Χετάφε ( Χιμένεθ Μπορδαλάς): Σόρια, Καμπάκο (Μογιέχο 90+3′), Ετσέιτα, Νιόμ, Μιραμόντες, Κουκού, Αραμπάρι, Τιμόρ (Πάτρικ 87′), Μαξίμοβιτς (Παλαβέρσα 87′), Ουνάλ (Άνχελ 83′), Κούτσο

Σεβίλη (Χούλιαν Λοπετέγι): Μπόνο, Κουντέ, Βιντάλ, Ακούνια, Φερνάντο, Χορδάν, Ράκιτιτς (Τόρες 65′), Οκάμπος (Ντε Γιονγκ 75′), Εν Νεσίρι (Γκουντέλι 84′), Σούσο (Ροντρίγκεζ 84′)