overfm.gr | Bundesliga | Χέρτα Βερολίνου – Ουνιόν Βερολίνου 3-1: Ανατροπή με Πιόντεκ από τα…παλιά!

H Xέρτα Βερολίνου επικράτησε στο ντέρμπι της πρωτεύουσας της Ουνιόν Βερολίνου με 3-1.

Η Χέρτα Βερολίνου, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιόντεκ, επικράτησε στο ντέρμπι του Βερολίνου της Ουνιόν με 3-1 και «σκαρφάλωσε» στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Ουνιόν πραγματοποίησε την πρώτη της απώλεια βαθμών, έπειτα από τρείς συνεχόμενες νίκες και έχασε την ευκαιρία να φτάσει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Ουνιόν ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να φτάσει σε κάποια αξιόλογη φάση. Παρ’όλα αυτά, με την πρώτη της καλή ευκαιρία ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με τον Ταϊβό Αβονίβι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ μέσα από την περιοχή. Στο 23ο λεπτό, ο Άντριχ αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Μπριχ, για το «δολοφονικό» φάουλ του στον Τουσάρτ, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με δέκα ποδοσφαιριστές.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Χέρτα θέλησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή της και να πάρει εκείνη την μπάλα στα πόδια της. Μάλιστα, κατόρθωσε να φτάσει και πολύ γρήγορα στην ισοφάριση με τον…όχι και τόσο συνήθη «ύποπτο», Πέκαρικ να γράφει το 1-1. Στο 74ο λεπτό, ο Πιόντεκ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, ήταν εκείνος ο οποίος γύρισε το ματς «τούμπα», ενώ ο Πολωνός φορ κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα, μόλις τρία λεπτά αργότερα. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με τη Χέρτα να παίρνει τόσο τους τρείς βαθμούς, όσο και την ψυχολογική «ντόπα» μίας νίκης σε ένα πρωτευουσιάνικο ντέρμπι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Χέρτα: Σβόλοου, Μπογιάτα, Τουρουναρίγκα, Πλάτενχαρτ, Πέκαρικ (Ζέουβικ 90+2′), Σταρκ, Γκεντουζί, Κούνια (Λέκι 90+2′), Τουσάρτ (Ντιλροσούν 46′), Νταριντά (Πιόντεκ 46′), Λουκεμπάκιο (Μίτλεσταντ 85′)

Ουνιόν: Λουθ, Νόκε, Φρίντριχ, Λενζ (Γκίζελμαν 77′), Τρίμελ (Μπούλτερ 77′), Άντριχ, Πρόμελ, Ρίερσον (Μπέκερ 83′), Κρούζε, Ίνγκβαρτσεν, Αβονίβι (Γκρίσμπεκ 20′)