overfm.gr | Bundesliga | Χέρτα-Ντόρτμουντ 2-5: Νίκη με εντυπωσιακή παράσταση Χάαλαντ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ χάρισε ακόμα μια νίκη στην Ντόρτμουντ.

Εντυπωσιακή νίκη με 5-2 κόντρα στη Χέρτα στο Βερολίνο πήρε η Ντόρτμουντ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του γερμανικού Πρωταθλήματος.

Οι Βεστφαλοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος έκαναν «πάρτι» με πρωταγωνιστή τον Χάαλαντ που σημείωσε τέσσερα γκολ σε 33(!) λεπτά.

Ο Νορβηγός επιθετικός σκόραρε στο 47’, στο 49’, στο 62’ και στο 80΄.Τη μέρα που αναδείχθηκε καλύτερος νέος παίκτης του κόσμου και πήρε το βραβείο με τον τίτλο «Golden Boy», ο Χάαλαντ απέδειξε γιατί θεωρείται ο επόμενος μεγάλος επιθετικός του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Το τέταρτο γκολ για την Ντόρτμουντ σημείωσε ο Γκερέιρο στο 70’. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Κούνια στο 33’ και στο 79’ με πέναλτι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Χέρτα (Λαμπαντία): Σβόλοου, Πέκαρικ(85’ Μίτελσαντ), Μπογιάτα, Αλντερέτε, Πλάτενχαρτ(85’ Ζέφουικ), Νταρίντα(76’ Λόουεν), Σταρκ, Γκεντουζί, Κούνια, Λουκεμπάκιο (76’ Λέκι),Πιάτεκ ( 76’Γκάνκαμ)

Ντόρτμουντ (Φαβρ): Μπούρκι, Τζαν(76’ Πίστσεκ), Χούμελς, Ακάντζι, Μενιέ, Βίτσελ, Νταούντ(62’ Μπελίνχαμ), Γκερέιρο(85’ Σουλτζ), Ρόις(77’ Ρέινα), Μπραντ, Χάαλαντ(85’ Μουκόκο)