overfm.gr | Super League 2 | Χανιά-Δόξα Δράμας 1-0: Πρώτη νίκη για τους Κρητικούς(vid)

Χανιά-Δόξα Δράμας 1-0: Χάρη στο γκολ του Διαμαντόπουλου η ομάδα των Χανίων πήρε την πρώτη της στο πρωτάθλημα.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκ 2 πανηγύρισαν τα Χανιά.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη παρουσιάστηκε πιο… διαβασμένη και έτοιμη στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να πάρει μια νίκη-χρυσάφι για την συνέχεια με σκορ 1-0.

H πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 22ο λεπτό, όταν ο Διαμαντόπουλος πλάσαρε αουτ. Ο ίδιος παίκτης στο 38ο λεπτό, κατάφερε να ανοίξει το σκορ για να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με τα Χανιά να είναι ελαφρώς καλύτερα.

Στο 53 ο Μασένα έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 2-0, ωστόσο το πλασέ του ήταν άστοχο. Οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσε η ώρα αυξήσαν την πίεση τους προς την αντίπαλη εστία, έγιναν πιο επικίνδυνοι χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να πετύχουν κάποιο γκολ.

Κάπως έτσι το παιχνίδι έλειξε με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα, με τα Χανιά να παίρνουν το πρώτο τους τρίποντο την φετινή περίοδο στο πρωτάθλημα, ενώ την Δόξα να είναι τελευταία χωρίς βαθμό.

Οι συνθέσεις:

Χανιά(Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46′ Αναστασόπουλος), Ανδρέου, Ζιούλης, Καμαρά (46′ Σωτηράκος), Πλέγας, Τριανταφυλλάκος (29′ λ.τρ. Κάρλος), Σουντουρά, Μασένα (62′ Βρεττός), Μπραμπίγια (88′ Παναγιωτούδης), Διαμαντόπουλος.

Δόξα Δράμας(Θανάσης Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης, Αγιώτης, Μπολάκης (54′ Σπυρόπουλος), Παπαργυρίου (86′ Κουκόλης), Νασιμέντο, Μπελεβώνης, Μενσά (71′ Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος, Χάμοντ, Μαυριάς (54′ Βάντερσον), Βουγιάκλιγια (54′ Σαμπανίδης).