overfm.gr | Bundesliga | Bundesliga: Ήττα για Ντόρτμουντ-Τα υπόλοιπα αποτελέσματα

Ήττα-σοκ γνώρισε το Σάββατο (21/08) η Ντόρτμουντ από τη Φράιμπουργκ με 2-1, για τη δεύτερη αγωνιστική της Bundesliga. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα

Θεωρητικώς το φαβορί ήταν η Μπορούσια και πριν την έναρξη της αναμέτρησης στόχευε στο «2Χ2» στην Bundesliga.

Όμως λογάριαζε χωρίς τον ξενοδόχο (σ.σ: τη Φράιμπουργκ) και αφού βρέθηκε να χάνει στο 53′ με 2-0 εν τέλει κατάφερε να μειώσει σε 2-1 έξι λεπτά αργότερα.

Προφανώς τέτοια δώρα δεν είναι να τα αφήνεις να πηγαίνουν χαμένα, με την Βόλφσμπουργκ να εκμεταλλεύεται τη γκέλα των «κιτρινόμαυρων». Οι «λύκοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κέρδισαν με 2-1 τη Χέρτα και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση, κάνοντας το «2Χ2».

Στο μεταξύ, την πρώτη νίκη της στην εφετινή Bundesliga πανηγύρισε η Μπόχουμ που επιβλήθηκε εντός έδρας της Μάιντς με 2-0.  Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά με τους γηπεδούχους.

Από την άλλη, ο Κώστας Σταφυλίδης επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από 19 μήνες. Η τελευταία φορά ήταν τον Ιανουάριο του 2020. Πέρασε στον αγώνα στο 71ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Έλβις Ρετζμπεκάι.

Τέλος, ο Στέφανος Καπίνο παρέμεινε στον πάγκο της Αρμίνια Μπίλεφελντ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γκρόιτερ Φιρτ (1-1).

Στις 19:30 η Λεβερκούζεν υποδέχεται την Γκλάντμπαχ, ενώ το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται αύριο, με τις αναμετρήσεις Μπάγερν – Κολονία και Χόφενχάιμ – Ουνιόν Βερολίνου

Τα αποτελέσματα

Λειψία-Στουτγκάρδη 4-0 (38΄ & 52΄ Σομποζλάι, 46΄ Φόρσμπεργκ, 65΄ Σίλβα)
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 0-0
Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-1 (6΄ Γκρίφο, 53΄ Σάλαϊ – 59΄ αυτ. Καϊτέλ)
Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 1-2 (60΄ πεν. Λουκεμπάκιο – 74΄ Μπακού, 88΄ Ενμέτσα
Μπόχουμ-Μάιντς 2-0 (21΄ Χόλτμαν, 56΄ Πόλτερ)
Γκρόιτερ Φιρτ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (50΄ Χργκότα – 45΄ Κλος)
Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ Έναρξη 19:30