overfm.gr | Bundesliga | Bundesliga (10/4): Mε ανατροπή Ντόρτμουντ την Στουτγκάρδη, πήρε το ντέρμπι η Άιντραχτ

Η Ντόρτμουντ αν και ήταν πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και νίκησε την Στουτγκάρδη, λύγισε δύσκολα την Βόλφσμπουργκ η Άιντραχτ.

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 2-3

Η Ντόρτμουντ αν και ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μπήκε καλύτερα και έκανε την ανατροπή, επικρατώντας με σκορ 2-3 στην έδρα τη Στουτγκάρδης και βρίσκεται πλέον στην 5η θέση με 46 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 9η θέση έχοντας 39 βαθμούς. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν ο Καλάιτζιτς στο 17′ και ο Ντινταβί στο 78′. Σκόρε για τους νικητές ήταν οι Μπέλινγκχαμ 47′, Ρόις 52′ και Κνάουφ στο 80ο λεπτό.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 4-3

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε την Βόλφσμπουργκ με 4-2 και βρίσκεται στην 4η θέση με 53 βαθμούς, ενώ οι “λύκοι” είναι στην 3η θέση έχοντας μαζέψει 54 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μπακού αλλά η Άιντραχτ γύρισε το παιχνίδι με τα τέρματα των Καμάντα στο 8′ και Γιόβιτς 27′. Η Βόλφσμπουργκ ισοφάρισε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, στο 46′, με τον Βέρχοστ, όμως οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα με σκόρερ τους Σίλβα στο 54′ και Ντούρμ στο 61ο λεπτό του αγώνα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τούτα που έβαλε αυτογκόλ στο 85′.

Βέρντερ Βρέμης-Λειψία 1-4

Η Λειψία πέρασε νικηφόρα από την Βρέμη επικρατώντας με σκορ 0-3 της Βέρντερ και βρίσκεται πλέον στη 2η θέση έχοντας 60 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στην 13η θέση με 30 βαθμούς. Σκόρερ για τους “ταύρους” ήταν ο Όλμο στο 23ο λεπτό, ο Σέρλοθ στο 32′, 41′ και Σάμπιτσερ στο 63′. Οι ηττημένοι μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρασίκα στο 61′.

Μπάγερν Μονάχου-Ουνιόν Βερολίνου 1-1

Η Μπάγερν Μονάχου έχασε βαθμούς με την Ουνιόν Βερολίνου, όπου έμεινε στην ισοπαλία με σκορ 1-1 και είναι στην 1η θέση με 65 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 9η θέση με 40 βαθμούς. Για τους Βαυαρούς, το γκολ πέτυχε ο Μουσιάλα στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, για να ισοφαριστεί στο 86′ από τον Ίνγκβαρτσεν.

Χέρτα Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 2-2

Η Χέρτα Βερολίνου αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 κόντρα στην Γκλάντμπαχ και βρίσκεται στην 14η θέση με 26 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 8η θέση με 40 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Ασκασιμπάρ στο 23′, με τον Πλεά αν φέρνει το ματς στα ίσια στο 27′ Η Γκλάντμπαχ πήρε για προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 38′ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κορντόμπα στο 49′.