overfm.gr | Euroleague | Αυτοκτονία χωρίς προηγούμενο για Ολυμπιακό και ήττα από Βιλερμπάν

Απίστευτη αυτοκτονία για τον Ολυμπιακό ο οποίος έχασε ένα δικό του παιχνίδι στο «Αστρομπάλ» από την Βιλερμπάν με 77-75 χάρη σε τρίποντο του Νουά στα 0,03″ πριν το τέλος.

Η αυτοκτονία αυτή δεν έχει προηγούμενο! Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέχρι και με 21 πόντους στην τρίτη περίοδο (33-54 στο 24′) και κατάφερε να χάσει το παιχνίδι χάρη σε τρίποντο του Νουά στα 0,03” πριν το τέλος. Πραγματικά απορίας άξιο πως οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τέτοιο παιχνίδι και υπέστησαν μια απ΄τις πιο τσάμπα ήττες των τελευταίων ετών και υποχώρησαν στο 9-5 ενώ οι Γάλλοι πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη και ανέβηκαν στο 6-8. Κορυφαίος για τους νικητές οι Μάθιους και Καχούντι έκαστος με 14 πόντους ενώ από τους ηττημένους ο Βεζένκοφ με 16.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο πρώτο δίλεπτο (8-9), με τους «ερυθρόλευκους» να βγάζουν άμυνες και με απανωτά τρίποντα και καλάθια στο τρανζίσιον έκαναν σερί 12-0 για το +13 (8-21), στο 5’. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη και ο Μάθιους μείωσε σε 18-26 και ο Βεζένκοφ με καλάθι διαμόρφωσε το 18-28 της πρώτης περιόδου.

Με την άμυνα να… δαγκώνει, μπροστάρηδες τους Σλούκα και Μπολομπόι στην επίθεση, αλλά και τη «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ ο Ολυμπιακός έκανε «πάρτι» στο παρκέ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +20 (22-42), στο 16’. Οι Γαλλοι έκαναν σερί 6-0 και μείωσαν σε 28-42 αλλά οι Λαρεντζάκης και Σλούκας με δικούς τους πόντους έκαναν το 28-47 στο 19′ και ο Καχούντι με τρίποντο μείωσε σε 31-47 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Παπανικολαόυ και Κάαναν έστειλαν τους «Πειραιώτες» στο +21 (33-54) στο 24′ και νομίζοντας ότι το ματς έχει τελειώσει. Λάθος. Οι γηπεδούχοι με απανωτά τρίποντα και με σερί 11-0 μείωσαν σε 44-54 στο 26′. Στην συνέχεια οι Κάαναν και Μπολομπόι με σημαντικούς πόντους δεν επέτρεψαν την διαφορα να πεσει σε μονοψήφιο (50-61) στην λήξη της τρίτης περιόδου.

Η καθίζηση για τους νταμπλούχους Ελλάδας συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με την Βιλερμπάν να κάνει 10-0 σερί και να φτάνει σε απόσταση αναπνοής (60-61) στο 32′. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα και ο Λαρεντζάκης με τρελό τρίποντο μπαζερ μπίτερ έκανε το 64-68 στο 34′. Ωστόσο, τα λάθη επέτρεψαν στους Γάλλους αρχικά να ισοφαρίσουν (70-70), με το τρίποντο του Σλούκα να δίνει προσωρινή «ανάσα», αλλά τον Ντε Κολό να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους (74-73), στο 38’. Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στην συνεχεια και ο Λαρεντζάκης με λέι απ στα 27” πριν την λήξη έδωσε το προβάδισμα με 74-75. Μέχρι να έρθει ο Νουά και με τρίποντο στα 0,03” χάρισε την νίκη στην Βιλερμπάν και ο Ολυμπιακός να υποστεί μια αυτοκτονία που δεν έχει προηγούμενο από κατώτερη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75