overfm.gr | Euroleague | Αυτοκτονία για Ολυμπιακό στο φινάλε

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός ο οποίος κατόρθωσε να χάσει από την Βαλένθια στο ΣΕΦ με 83-82.

Έγκλημα και σκληρή τιμωρία για Ολυμπιακο ο οποίος πλήρωσε την κακή τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε από την Βαλένθια με 82-83 στο ΣΕΦ. Αυτή η ήττα ήταν η δεύτερη για τους νταμπλούχους Ελλάδας και μάλιστα μέσα στο φαληρικό στάδιο και ετσι μετά την Μονακό ήταν η σειρά των «Βαλενθιάνων» να περάσουν από εκεί. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται έξαλλα στην τελευταία φάση για φάουλ που δεν δόθηκε πάνω στον Σλούκα και στην εξέλιξη της φάσης στον Πίτερς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 10-3 και στη συνέχεια με απανωτούς αιφνιδιασμούς στο +9 (14-5), στο 4’. Καπου εκεί οι Ισπανοί με συνεχόμενα τρίποντα κατέβασαν την διαφορά στους 4 (20-16) στο 7′. Οι Βεζένκοφ και Γουόκαπ ανέβασαν πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (28-18) αλλά με τέσσερις σερί πόντους οι φιλοξενουμενοι μείωσαν σε 28-22 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με μπροστάρηδες τους Σλούκα και Κάαναν οι «Πειραιώτες» ξέφυγαν εκ νέου με δέκα πόντους (36-26) και στη συνέχεια έκαναν μαζεμένα λάθη, αλλά η άμυνά τους διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας και έτσι με τρίποντο του Πίτερς πήγαν στο +11 (39-28), στο 17’. Μετά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια με 47-34.

Με μπροστάρηδες του Φαλ και Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +16 (53-37) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Όσοι νόμιζαν ότι η πλάστιγγα θα αρχίσει να γέρνει προς την πλευρά της ομάδας του Μπαρτζώκα δυστυχώς αναθεώρησαν καθώς οι «Βαλενθιάνοι» με σερί 10-0 μείωσαν σε 53-47 και ακόμη περισσότερο στους 4 πόντους (56-52). Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια αφυπνίστηκε  έσφιξε αμυντικά και με Γουόκαπ-Βεζένκοφ ξέφυγαν στο +10 (66-56) και έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 71-58.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η διαφορά ΄κυμαινόταν μεταξύ εννέα και έντεκα πόντων ώσπου η Βαλένθια σιγά σιγά άρχιζε και ροκάνιζε την διαφορά και ενάμιση λεπτό πριν το τέλος μείωσε σε 80-79. Στη συνέχεια, ο Βεζένκοφ έκανε λάθος, το οποίο διόρθωσε μετά με κλέψιμο και ο Σλούκας πήγε στη γραμμή όπου έκανε 1/2 για το 81-79, στα 14,5’’ πριν από τη λήξη. Στα 11,6’’ έκανε και ο Τζόουνς 1/2 βολές (81-80). Ο Σλούκας αντί να καθαρίσει το ματς με δυο εύστοχες βολές έβαλε μόνο τη μία κάνοντας το 82-80 και δυστυχώς το πλήρωσε καθώς ο Βεζένκοφ έκανε φάουλ στο τρίποντο στον Τζόουνς και ο ίδιος με τρεις βολές έκανε το 82-83. Στην τελευταία επίθεση ο Σλούκας που ίσως του έγινε φάουλ αστόχησε ο Πίτερς πήγε να κάνει το φόλοου στην εκπνοή, του έγινε φάουλ που δεν δόθηκε και ετσι δυστυχώς ο Ολυμπιακός υπέστη μια απρόσμενη ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83