overfm.gr | Premier League | Αυτή η Άρσεναλ αξίζει το πρωτάθλημα

Σε ένα φοβερό ντέρμπι η Άρσεναλ επικράτησε με 3-2 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Έμιρεϊτς» και είναι το πρώτο φαβορί για το πρωτάθλημα.

Αυτή η Άρσεναλ δεν το χάνει με τίποτα το φετινό πρωτάθλημα. Και πως να το χάσει αφού ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Έμιρειτς» επικρατώντας με 3-2 και έφυγε πέντε βαθμούς μπροστά από την Μάντσεστερ Σίτι έχοντας και ματς λιγότερο.

Στο 3ο λεπτό μετά από γύρισμα του Τζάκα ο Παρτέι έβαλε την προβολή αλλά αστόχησε . Στο 17′ οι «κόκκινοι διάβολοι» πάγωσαν το Λονδίνο με τον Ράσφορντ να κάνει ένα σουτ και να κάνει το 0-1. Στο 24′ ο Τζάκα έκανε την σέντρα και ο Ενκέτια με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 28ο λεπτό ο ΜακΤόμινεϊ έπιασε δυνατό σουτ αλλά ο Ράμσντεϊλ είπε όχι και στο 53’ ο Σακά με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1.

Στο 59′ οι «μπέμπηδες» έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Μαρτίνες έπειτα από λάθος του Ράμσντέιλ έκανε το 2-2.  Στο 71’ ο Σακά έκανε φοβερή ενέργεια αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Ντε Χέα και στο 90′ ο Τροσάρ άνοιξε αριστερά στον Ζιντσένκο, εκείνος έκανε το γύρισμα στο πέναλτι, ο Έντεγκααρντ πλάσαρε και ο Ενκετιά με τακουνάκι από κοντά έγραψε το 3-2.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο, Σαλιμπά, Γουάιτ (46’ Τομιγιάσου), Τζάκα, Παρτέι, Έντεγκααρντ (90+3’ Χόλντινγκ), Σακά, Ενκετιά, Μαρτινέλι (82’ Τροσάρ)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Βαράν (90+2’ Γκαρνάτσο), Σο, Λισάντρο Μαρτίνες, Έρικσεν, Μπρούνο Φερνάντες, ΜακΤόμινεϊ, Βέγκχορστ, Ράσφορντ, Άντονι (70’ Φρεντ)