overfm.gr | Τένις | Australian Open: Eκτός 8αδας ο Τιμ, πέρασαν Ουίλιαμς και Οσάκα

Australian Open: O Αυστριακός Ντομινίκ Τιμ, Νο 3 στην παγκόσμια κατάταξη, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Australian Open, γνωρίζοντας ήττα με 6-4,6-4,6-0 από τον Βούλγαρο Γκρέγκορ Ντιμίτροφ (Νο 21) στην Rod Laver Arena, μέσα σε 2 ώρες και 1 λεπτό.

Ο πρωταθλητής του US Open, ο οποίος επέστρεψε από δύο σετ για να νικήσει τον Νικ Κύργιο στον τρίτο γύρο την Παρασκευή, αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στα προημιτελικά ο Ντιμίτροφ θα αντιμετωπίσει τον 27χρονο Ρώσο Ασλάν Καράτσεφ (Νο 114), που κέρδισε με 3-6, 1-6, 6-3, 6-3, 6-4 τον Φίλιξ-Οζέρ Αλιασίμ, σε 3 ώρες και 25 λεπτά στη Margaret Court Arena. Ο Ρώσος έγινε μόλις ο 7ος τενίστας στην εποχή Open (από το 1969) που φτάνει στην προημιτελική φάση σε ντεμπούτο του σε Major τουρνουά.

Στα προημιτελικά του τουρνουά προκρίθηκε η Σερένα Ουίλιαμς, νικώντας 6-4, 2-6, 6-4 την Αρίνα Ζαμπαλένκα, σε 2 ώρες και 9 λεπτά στην Rod Laver Arena. Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης Χάλεπ-Σβίατεκ.

Στους «8» και η Ναόμι Οσάκα που ανέτρεψε το προβάδισμα της Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα και μετά από μια συναρπαστική μάχη, επιβλήθηκε 4-6, 6-4, 7-5 της Ισπανίδας, στην Rod Laver Arena σε 1 ώρα κα 55 λεπτά. Αντίπαλός της στα προημιτελικά η Σου-Γουει Ισίε από την Ταϊβάν.