overfm.gr | Super League 1 | Ατρόμητος όνομα και πράγμα φρέναρε τον Ολυμπιακό

Ένας Ατρόμητος εξαιρετικά διαβασμένος απέσπασε ισοπαλία από τον Ολυμπιακό με 1-1 στο Περιστέρι και διέκοψε το μίνι σερί του.

Ένας ψυχωμένος Ατρόμητος απέσπασε ισοπαλία από τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι με 1-1 και έκοψε δυο πολύιτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει να πλησιάσει τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται ισόβαθμοί με τον ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση και απέχουν πέντε βαθμούς από το «τριφύλλι» και τέσσερις από την δεύτερη ΑΕΚ. Σε ένα παιχνίδι ανοιχτό και για τις δυο ομάδες χάνοντας ευκαιρίες οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην επανάληψη και λίγο έλειψε να πάρουν και την νίκη καθως προς το τέλος του αγώνα σε κενή εστία ο Φρίτζονσον.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι και από τις δυο ομάδες με την μπάλα να είναι πάνω κάτω και τον ρυθμό να είναι φρενήρης. Και στο 13′ οι «Περιστεριώτες » έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ροτάριου να εκτελεί κόρνερ και τον Στρούγγη να κάνει την προβολή και τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρομπάιγ ήταν σε θέση βολής και το σουτ του έφυγε λίγο άουτ. Στην συνέχεια οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς προσεγγίζοντας την περιοχή των γηπεδούχων. Έτσι στο 42′ ο Ροντινέι έκανε την σέντρα σουτ με την μπάλα να κοντράρει και τον Γιαννιώτη να διώχνει σε κόρνερ.

Στην επανάληψη οι «Πειραιώτες» μπήκαν πιο δυνατά και στο 53′ ο Χάμες σούταρε και έδιωξε ο Γιαννιώτης εντυπωσιακά. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εμβιλά τροφοδότησε τον Μπέιλ και αυτός πάσαρε στον Μπακαμπού και εκείνος εκτέλεσε τον Γιαννιώτη για το 0-1. Στο 58′ λίγο έλειψε να γίνει το 0-2 με τον Ρέαμπτσιουκ να γυρνάει για τον Μπακαμπού και αυτός έκανε το τακουνάκι με τον πορτιέρο του Ατρομήτου να διώχνει σε κόρνερ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων μετά πήρε τα μέτρα της και ο Φριτζόν έκανε την κεφαλιά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια ο Ντε Μποκ αστόχησε από ευνοϊκη θέση στο 61′.  Και στο 64′ ο Ρομπάιγ έδωσε στον Φρίτζονσον κρέμασε τον Πασχαλάκη για να ισοφαρίσει σε 1-1 τον Ολυμπιακό που έπαιζε με την φωτιά στα τελευταία λεπτά. Στην συνέχεια οι «Πειραιώτες» προσπάθησαν να πάρουν πάλι τα μέτρα τους και να δημιουργήσουν ευκαιρίες ώστε να ανακτήσουν το προβάδισμα. Αντ αυτού παραλίγο να βρεθούν και πίσω στο σκορ όταν στο 81′ ο Ροτάριου έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Φρίτζονσον σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα του έδινε την νίκη και έχασε ύστατη ευκαιρία στο 91′ με το σόλο του Χαμες ο οποίος σούταρε και ο Γιαννιώτης κράτησε την ισοπαλία για την ομάδα του.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης – Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Ντε Μποκ – Έρλινγκμαρκ(76′ Οικονομίδης), Γκονθάλεθ, Φριντζόνσον(82′ Τζοβάρας) – Ροτάριου, Ρομπάιγ(88′ Τζαβίδας), Κιάρτανσον(82′ Κωστόπουλος)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Ροντινέι(82′ Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Χουάνγκ(70′ Γκ. Ροντρίγκες) – Φορτούνης(46′ Μασούρας), Χάμες, Μπιέλ(82′ Σαμασέκου) – Μπακαμπού(70′ Ελ Αραμπί)