overfm.gr | Super League 1 | Ατρόμητος-ΟΦΗ 0-0: Πολύ σκληρός για να πεθάνει!

Παρά την κόκκινη κάρτα του Μεγιάδο στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης οι Κρητικοί κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, διεκδικώντας μέχρι και τη νίκη.

Ατρόμητος και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ στο «Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου» και το πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αντάξια στα πόδια τους παρά την κόκκινη κάρτα του Μεγιάδο στο 52′, διεκδικώντας μέχρι και το τρίποντο!

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού αμφότερες ομάδες έπαιζαν αρκετά κλειστά. Ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που ξεκίνησε τις τελικές ευκαιρίες με την κεφαλιά του Γρίβα, από τη σέντρα το Ουές, στο 10ο λεπτό. Έπειτα ο Ατρόμητος στο 15’ απάντησε με νέα κεφαλιά από τον Γούτα, την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Βάτερμαν.

Στο 29ο λεπτό ο Γρίβας κατάφερε να βρει δίχτυα, όμως το VAR έδειξε πως ο νεαρός βρισκόταν σε εκτεθειμένη θέση και συνεπώς το γκολ δεν μέτρησε. Παράλληλα οι γηπεδούχοι βρήκαν και εκείνοι τέρμα στο 35’ με τον Αγκάγιεβ, το οποίο ούτε εκείνο μέτρησε καθώς ο Ισραηλινός χρησιμοποίησε το χέρι του και έτσι παρέμεινε το 0-0.

Πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο (52’) ο ΟΦΗ έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μεγιάδο έκανε φάουλ στον Αγκάγιεβ, αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Οι Περιστεριώτες θέλησαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός, δημιουργώντας φάσεις για να φτάσουν στο γκολ!

Στο 57’ ο Μουνίθ επιχείρησε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ενώ 60’ ο ίδιος πρωταγωνιστής έκανε ένα ωραίο πλασέ, όμως και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα κατέληξε άουτ. Παράλληλα, η πρώτη τελική των Κρητικών έπειτα από την αποβολή του Μεγιάδο σημειώθηκε στο 71ο λεπτό και το σουτ του Νέιρα, το οποίο κατέληξε άουτ. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία ξανά του Νέιρα στο 90’+5.

Έπειτα από τη λήξη του ματς ο ΟΦΗ βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 19 βαθμούς (ισοβαθμεί με τον Βόλο), ενώ ο Ατρόμητος στην έχοντας 18. Οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν την μάχη που δίνουν στο πρωτάθλημα, με στόχο μια θέση στην εξάδα!

Ατρόμητος (Κάναντι): Μανδάς, Τομάσεβιτς (77’ Μάτιτς), Γούας, Γκαλβάο, Γκάλο, Χαρίσης (77’ Σάλομον), Νάτσος (77’ Κωτσόπουλος), Νταβιώτης (63’ Κιβρακίδης), Μουνίθ, Αγκάγιεβ (63’ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Βαφέας, Διαμαντής, Σελίμοβιτς (45’ Βούρος), Λυμπεράκης (70’ Κοροβέσης), Νέιρα, Μεγιάδο, Μπαλογιάννης (45’ Στάικος), Στούρτζεον (84’ Τσιλιανίδης), Γρίβας (70’ Σαρδινέρο)

Διαιτητές: Βάτσιος (Βοηθοί: Κουρομπύλια, Νατσιόπουλος, Τέταρτος: Ζαμπάλας) VAR: Σιδηρόπουλος (AVAR: Πετρόπουλος)

Κίτρινες κάρτες: 3’ Λυμπεράκης, 16’ Μεγιάδο, 21’ Νάτσος, 63’ Τομάσεβιτς, 87’ Σαρδινέρο

Κόκκινη κάρτα: 52’ Μεγιάδο