overfm.gr | La Liga | Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1: Άλμα τίτλου για τους «ροχιμπλάνκος» [vid]

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1: Την τύχη στα χέρια της κρατά η ομάδα του Σιμεόνε που βρίσκεται στο +4 από την Μπαρτσελόνα και στο +5 από τη Ρεάλ, η οποία έχει πάντως ματς λιγότερο.

Την κατάκτηση της La Liga στα χέρια της κρατά η Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν 2-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα κόντρα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης. Δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, η ομάδα του Σιμεόνε είναι στο +4 από την Μπαρτσελόνα και στο +5 από την Ρεάλ, η οποία όμως έχει και ματς λιγότερο. Αυτό με την Γρανάδα, την Πέμπτη το βράδυ.

Σε ό,τι αφορά το ματς που έγινε στην ισπανική πρωτεύουσα, η Ατλέτικο έδειξε να το «καθαρίζει» από νωρίς. Πριν συμπληρωθούν τριάντα λεπτά στο ματς βρέθηκε να προηγείται 2-0. Ο Καρασκό στο 16ο λεπτό πέτυχε το 1-0, για να ακολουθήσει ένα ακόμα γκολ από τον Κορέα, 12 λεπτά αργότερα (σ.σ.: στο 28′). Κι εκεί φάνηκε να τελειώνει το ματς.

Οι Βάσκοι της Σοσιεδάδ δεν το παράτησαν. Πάλεψαν ως το φινάλε. Εξάλλου, είναι στη φύση τους να μην αφήνουν τα ματς. Όπως κι έγινε. Ο Θουμπέλντια σκόραρε στο 83ο λεπτό, μείωσε σε 2-1. Αλλά οι παίκτες του Σιμεόνε παρέμειναν ψύχραιμοι, κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη που τους καθιστά το πολύ μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της φετινής La Liga.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο, Γιορέντε, Κόκε, Σαούλ (73′ Κοντογκμπιά), Καρασκό, Κορέα (73′ Φέλιξ), Σουάρες (81′ Λόντι).

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Θαλντούα, Ελουστόντο (69′ Θουμπέλντια), Σανιάν (59′ Πατσέκο), Μονρεάλ (59′ Λόπεθ), Θουμπιμέντι, Γκουρίντι, Πόρτου, Ογιαρθάμπαλ (69′ Μερκελάνς), Μπαρενετσέα, Ισάκ (46′ Γκεβάρα).