overfm.gr | La Liga | Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ουέσκα 2-0: «Λύγισε» και παραμένει ουραγός η Ουέσκα

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έκαμψε την αντίσταση της Ουέσκα στα τελευταία λεπτά και επικράτησε με 2-0

Η Ουέσκα κρατούσε γερά τον πολύτιμο πόντο και τη «λευκή» ισοπαλία μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο δύο γκολ των Βάσκων στο τελευταίο δεκάλεπτο χάρισαν στην Αθλέτικ το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι, έφτασαν τους 17 πόντους και την 9η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν καθηλωμένοι στον «πάτο» της βαθμολογίας με 11 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος, η Ουέσκα διατηρούσε το τέμπο του παιχνιδιού αρκετά χαμηλά, μην επιτρέποντας στους οικοδεσπότες να φτάσουν σε καθαρές ευκαιρίες. Η εικόνα ενός πολύ κακού παιχνιδιού συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, όταν και η Μπιλμπάο «ξύπνησε» και έκανε το καθήκον της.

Στο 85′, ο Πουλίδο υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι, αντικρύζοντας και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Πιζάρο. Ο Κόδρο δεν έχασε την ευκαιρία και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ουνάι Νούνιεζ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με όμορφη κεφαλιά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Νούνιεζ, Μαρτίνεζ, Μπερτσίτσε, Κάπα (Ντε Μάρκος 71′), Βέσγκα, Γκαρσία (Βενθεντόρ 46′), Μπερενγκέρ, Μουνιαίν (Σανθέτ 83′), Γουίλιαμς (Μορθιλό 83′), Βιλαλίμπρε (Κόδρο 66′)

Ουέσκα: Φερνάντεζ, Μάφεο (Λόπεζ 22′), Πουλίδο, Σιόβας, Γκαλάν, Γκαρσία (Εσρίτσε 73′), Παράδα, Ρίκο (Ντούμπια 61′), Παρά, Φερέιρο (Σεοάνε 73′), Οκαζάκι (Μιρ 61′)