overfm.gr | Premier League | Άστον Βίλα-Έβερτον 3-0 – Εκτός κορυφής τα «Ζαχαρωτά»

Η Άστον Βίλα σκόρπισε στους… 3 ανέμους την Έβερτον η οποία αποκαθηλώθηκε από την κορυφή της βαθμολογίας, στην πρώτη ήττα της χρονιάς

Η Έβερτον είχε εξαιρετικό ξεκίνημα στην σεζόν έχοντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Η Άστον Βίλα ήταν αυτή που είχε το σθένος να σταματήσει το σερί των «Ζαχαρωτών». Υποχρέωσε σε ήττα 3-0 τους φιλοξενούμενους.

Οι «Χωριάτες» είχαν την πρωτοκαθεδρία στις κινήσεις στο πρώτο ημίχρονο δίχως να μπορέσουν να παραβιάσουν την εστία του Μπέγκοβιτς. Μάλιστα έφτασαν δύο φορές κοντά στο 1-0 με τους ΜακΓκιν και Μίνγκς. Τα «Ζαχαρωτά» είχαν και αυτά την ευκαιρία να διατηρήσουν το αήττητο με τον Ντεμαράι Γκρέι στο 65ο λεπτό όταν το πλασέ που έκανε μέσα στην περιοχή κατέληξε ελάχιστα έξω από το τέρμα.

Ένα λεπτό αργότερα η φάση μεταφέρθηκε στην περιοχή της Έβερτον. Ο Ματ Κας με κεραυνοβόλο σουτ με το αριστερό πόδι άνοιξε το σκορ για την Άστον Βίλα. Ήταν ένα γκολ μείζονος σημασίας για τον Άγγλο αμυντικό διότι ήταν το πρώτο στην καριέρα του, στην 33η του εμφάνιση στην Πρέμιερ Λίγκ.

Στο 69ο λεπτό τα τέρματα έγιναν δύο για τους «Villains». Ο Ντιν από δικό του λάθος έκανε κεφαλιά προς τα πίσω και έκανε το 2-0 στο ματς. Παράλληλα έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Πρέμιερ Λίγκ που σημειώνει τρία αυτογκόλ.

Το τελικό 3-0 έκανε ο Μπέιλι στο 75’ με απίστευτο σουτ και έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Άστον Βίλα που γίνεται αλλαγή, βάζει γκολ και μετά αντικαθίσταται.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κόνσα, Τουανζέμπε, Μινγκς, Κας (86′ Τραορέ), ΜακΓκιν (49′ Νακαμπά), Λουίζ, Ράμσεϊ, Τάργκετ (61′ Μπέιλι (82′ Γιανγκ), Γουότκινς, Ινγκς

ΕΒΕΡΤΟΝ: Μπέγκοβιτς, Γκόντφρι (80′ Κένι), Μίνα, Κιν, Ντιν, Τάουνσεντ, Ντουκουρέ, Άλαν (72′ Γκόρντον), Ιγουόμπι (81′ Ντέιβις) Γκρέι, Ρόντον (63′ Γκόμες)