overfm.gr | Super League 1 | Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 1-1: Στραβοπάτημα για τον Δικέφαλο [vid]

Ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ για την τρίτη αγωνιστική των playoffs της Super League Interwetten, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

Ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την 3η αγωνιστική των playoffs της Super League Interwetten, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Ο Σβιντέρσκι άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό και ο Μουνάφο ισοφάρισε στο 65′. Ο Δικέφαλος πλέον είναι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 51 βαθμούς μαζί με την ΑΕΚ, ενώ ο Αστέρας είναι έκτος με 44.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Πασχαλάκης παρ’ ολίγον να αποβεί μοιραίος, όταν στο 12λεπτό δεν υπολόγισε καλά το γύρισμα του Ίνγκασον, αλλά λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του, κατάφερε να διορθώσει τη γκάφα του.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Κάρολ Σφιντέρσκι είναι σαν να έπαιζε μόνος του απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, καθώς εκτός απο το γκολ που πέτυχε, αποτελούσε μια διαρκής απειλή για την εστία των Αρκάδων.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χερόνιμο Μπαράλες αποτέλεσε «πονοκέφαλο» για την άμυνα του ΠΑΟΚ και ας μην κατάφερε να σκοράρει κάποιο τέρμα, ενώ συνέβαλε και στο γκολ της ισοφάρισης για τον Αστέρα Τρίπολης.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: O ΠΑΟΚ περιμένει πολλά από τον Στέφαν Σβαμπ, αλλά ο Αυστριακός μέσος είχε μέτρια απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

ΤΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ: Ο διαιτητής του αγώνα, Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας), με τη βοήθεια του VAR, έκρινε πως δεν υπήρχε χέρι του Κρέσπο στη φάση που ο Αστέρας Τρίπολης ζήτησε πέναλτι.

FACE TO FACE ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Πάμπλο Γκαρσία δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα εμπόδια που του έβαλε Μίλαν Ράσταβατς, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μην μπορεί να πλησιάσει τον Άρη στη βαθμολογία.

ΑΝΑΛΥΣΗ:

Το ματς είχε ενδιαφέρουσες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 5΄ο Σφιντέρσκι σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Παπαδόπουλος αποσόβησε το γκολ.

Ακολούθησε στο 12΄ μια καλή ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν ο Ίνγκασον γύρισε την μπάλα στον Πασχαλάκη, εκείνος υπέπεσε σε γκάφα, καθώς η μπάλα του ξέφυγε, αλλά τελικά κατάφερε να την διώξει πάνω στην γραμμή.

Δείτε τη γκάφα του Πασχαλάκη:

Στο 22′ είχαμε οριζόντιο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ σε κεφαλιά του Σφιντέρσκι, ύστερα από σέντρα του Τζόλη, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό (23′), σουτ του Τζόλη από πλάγια θέση, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Δείτε το δοκάρι του Σφιντέρσκι:

Στο 28′ ο Αστέρας Τρίπολης ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Κρέσπο, αλλά τελικώς δεν δόθηκε τίποτα, ύστερα από έλεγχο που έγινε και μέσω VAR.

Δείτε το πέναλτι που ζήτησε ο Αστέρας:

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 56′ με δυνατό σουτ του Σφιντέρσκι μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Δείτε το γκολ του Σφιντέρσκι:

Παρ’ όλα αυτά, ο Αστέρας κατάφερε να ανταποδώσει το τέρμα εννέα λεπτά αργότερα (65΄) με τον Μουνάφο από κοντά, ύστερα από αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΟΚ.