overfm.gr | Super League 1 | Αστέρας ….. ήταν ο Άρης

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Άρης μέσα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» καθώς επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης

Μεγάλη και σημαντική νίκη πέτυχε ο Άρης μέσα στο «Θεοδωρος Κολοκοτρώνης» κερδίζοντας τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0 πετυχαίνοντας την δεύτερη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη οι «Αρκάδες» μετά τις τρεις ισοπαλίες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές υπέστησαν την πρώτη τους ήττα. Σέ ένα παιχνίδι σχετικά μοιρασμένο με φάσεις εκατέρωθεν και τους φιλοξενουμεους να παίρνουν την νίκη με δυο λάθη των παικτών του Αστέρα.

Με ωραίο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με φάσεις εκατέρωθεν μπροστά στις δυο εστίες. Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 9′ όταν ο Μαντσίνι με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.  Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 12′ ο Αλβάρες έκανε την σέντρα και ο Καστάνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 20′ όμως ο Μαντσίνι μπήκε στην περιοχή γύρισε στον Γκρέι που με το αριστερό έκανε το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους» παγώνοντας την Τρίπολη.  Με τον Αστέρας να προσπαθεί να πιέσει και ανεβαίνει ψηλά, με τον Άρη να είναι πολύ καλός στις αντεπιθέσεις οι «Αρκάδες» πλησίασαν την ισοφάριση με τον Κουέστα να αποκρούει τον κεραυνό του Αλβάρες. Λίγο πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44′ οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να πάνε στα αποδυτήρια με σαφές προβάδισμα αλλά ο Τσιφτσής νίκησε στο τετ α τετ τον Γκρέι.

Στην επανάληψη οι «Τριπολιτσιώτες» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 48′ χάσαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Τιλίκα να πασάρει στον Ριέρα αυτός ΄γυρισε με τον Κουεστα αρχικά να διώχνει και και τον Τιένθα δύο φορές να βλέπει τον Εμπακατά να τον κόβει πάνω στην γραμμή. Και ενώ η ομάδα της Τρίπολης έχανε τις ευκαιρίες να ισοφαρίσει η αντιστοιχη της Θεσσαλονίκης διπλασίασε τα τέρματα της. Στο 60′ ο Μαντσίνι έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι και τον Εμπακατά να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 2-0.

Προσπαθώντας να συνέλθει από το σοκ του δεύτερου γκολ ο Άστέρας άγγιξε την μειωση του σκορ ο Κουέστα μέσα σε ένα λεπτό στο 73′ και στο 74′ σταμάτησε τα σουτ των Μπενίτο και Τιλίκα. Τρία λεπτά αργότερα οι «Θεσσαλονικείς» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ματέο Γκαρσία μέσω του VAR κάτι που αρχίζει και αυξάνει την πίεση του Αστέρα στα καρέ του Κουέστα. Στο 80′ η κεφαλιά του Τιλίκα πέρασε μόλις άουτ με τους γηπεδούχους να κερδίζουν το ένα κόρνερ μετά το άλλο. Στο 88΄ ορθως ακυρώθηκε γκολ του Μπενίτο σύμφωνα και με επιβεβαίωση του VAR.

Στο 90′ παραλίγο να τριτώσει το καλό για τον Άρη αλλά ο Τσιφτσής σταμάτησε τον Πάλμα ενώ στα 7 λεπτά καθυστερήσεις που δώθηκαν δεν μπόρεσε να σκοράρει η ομάδα της Τρίπολης και έτσι οι «κιτρινόμαυροι» πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Τσιφτσής – Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο(63′ Ζουκάνοβιτς), Άλβαρες – Στάνκο, Ντομίνγκεθ – Ριέρα, Μπερτόγλιο(63′ Μπαρτόλο), Γκαρντάφσκι(46′ Tιλίκα) – Μπαράλες(63′ Μπενίτο).

Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα – Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού – Ντουκουρέ(70′ Ενκουλου), Μανού Γκαρθία – Μαντσίνι(86′ Ουντομπάτζιο), Ιτούρμπε(70′ Iτούρμπε), Ματέο Γκαρσία(70′ Πάλμα) – Γκρέι(78′ Πίρσμαν).