overfm.gr | Europa League | Άρσεναλ – Βιγιαρεάλ 0-0: «Κίτρινα υποβρύχια»… βύθισαν τoυς «κανονιέρηδες» και πάνε για την κούπα [vids]

Η Βιγιαρεάλ απέσπασε «λευκή» ισοπαλία μέσα στην Άρσεναλ και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα υπέρ της, πέρασε στον τελικό του Europa League.

Η ισπανική ομάδα κατάφερε να εκμεταλλευτεί το σκορ του πρώτου αγώνα και έτσι με την ισοπαλία που πήρε μέσα στο «Έμιρεϊτς» (0-0) πέρασε στον τελικό της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου εκεί την περιμένει μια έτερη αγγλική ομάδα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο 5’, η Βιγιαρεάλ είχε την πρώτη τελική του ματς. Ο Τσοκουέζε δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με το τερματοφύλακα της Άρσεναλ να πετάει την μπάλα σε κόρνερ για να είναι σίγουρος.

Στο 26’, υπήρξε αναμπουμπούλα στην περιοχή της Βιγιαρεάλ. Έπειτα από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Ομπαμεγιάνγκ που με το εξωτερικό του δεξιού ποδιού έπιασε ένα χαμηλό σουτ, το οποίο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού.

Στο 39’, ο Ομπαμεγιάνγκ έπιασε ένα δεξί σουτ από αριστερά, ο Ρούλι έδειξε να ελέγχει την μπάλα, αλλά του έφυγε μέσα απ’ τα χέρια, πέρασε κάτω απ’ τα πόδια του, όμως πρόλαβε να την μπλοκάρει, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47’, ο Τίερνι έκανε ωραία μπαλιά, ο Πεπέ έπιασε ένα σουτ με το κουντεπιέ από αριστερά, όμως η μπάλα πήγε στην απέναντι πλευρά και άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπεγερίν έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Ρούλι την έχασε στην έξοδό του, αυτή έφτασε στον Σμιθ Ρόου που τη σήκωσε μπροστά απ’ τον Αργεντινό τερματοφύλακα, αλλά εκείνη πέρασε λίγο άουτ.

Στο 73′, ο Χόλντινγκ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 79’, η Άρσεναλ βγήκε στην κόντρα, ο Μπεγερίν έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ομπαμεγιάνγκ πιο ψηλά απ’ όλους, αλλά η κεφαλιά του προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Βιγιαρεάλ.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η Βιγιαρεάλ πήρε την πρόκριση για τον τελικό και συνάμα μια άτυπη… εκδίκηση για τους δύο αποκλεισμούς της από την αγγλική ομάδα σε αγώνες για το Champions League  (το 2005-2006 στα ημιτελικά και το 2008-2009 στα προημιτελικά του Champions League).

Δείτε τα highlights του αγώνα:

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν (90+1′ Ενκετιά), Χόλντινγκ, Μάρι, Τίερνι (80′ Γουίλιαν), Πάρτεϊ, Σακά, Έντεγκααρντ (66′ Μαρτινέλι), Σμιθ Ρόου, Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ (80′ Λακαζέτ)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Γκασπάρ, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεδράθα (90+1′ Α. Μορένο), Τσουκουέζε (30′ Πίνο, 90+1′ Γκόμεθ), Παρέχο, Κοκλέν, Τριγκέρος, Ζ. Μορένο, Αλκάθερ (72′ Μπάκα)