overfm.gr | Euroleague | Αρμάνι – ΤΣΣΚΑ 83-73: Τρίτη η ομάδα του Μεσίνα

Η Αρμάνι νίκησε την ΤΣΣΚΑ με 83-73 στον μικρό τελικό της Ευρωλίγκας και τερμάτισε στην τρίτη θέση για την φετινή σεζόν.

Η Αρμάνι Μιλάνο είναι η ομάδα που πήρε την τρίτη θέση της φετινής Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε με 83-73 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον μικρό τελικό. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο για τρεις περιόδους με την ομάδα του Μεσίνα να τρέχει ένα σερί 8-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και να ξεφεύγει με διψήφιο αριθμό πόντων για να φτάσει τελικά στην νίκη.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Αρμάνι και κατάφερε να προηγηθεί με νταμπλ σκορ με τρίποντο του Ρολ μετά από τρία λεπτά αγώνα (10-5). Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά με βολές του Λούντμπεργκ και 8-2 επιμέρους σκορ (12-13). Μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να προηγηθεί και με 4 πόντους με βολές του Χίλιαρντ (14-18), με την Αρμάνι να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με συνεχόμενα τρίποντα του Μορασκίνι (20-20) και το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 20-23.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στην δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Χαρακτηριστικό είναι ότι μετά από σχεδόν πέντε λεπτά ΤΣΣΚΑ και Αρμάνι μαζί είχαν σκοράρει 11 πόντους με το σκορ να είναι ισόπαλο (27-27). Η Αρμάνι πήρε αέρα τριών πόντων με βόμβα του Ρολ (32-29), ενώ λίγο αργότερα κατάφερε να ξεφύγει με 5 με τον Ροντρίγκεζ (37-32). Η Αρμάνι διατήρησε την διαφορά στα ίδια επίπεδα και πήγε στα αποδυτήρια με αέρα έξι πόντων (40-34).

Η ΤΣΣΚΑ μείωσε στο καλάθι αρχικά στην επανάληψη με τους Μπολομπόι και Σενγκέλια (40-38), ωστόσο η Αρμάνι όχι μόνο αντέδρασε αλλά κατάφερε να πάει για πρώτη φορά την διαφορά στους 8 πόντους με τρίποντο του Ροντρίγκεζ (49-41). Η ομάδα του Ιτούδη αργά και σταθερά ροκάνισε και πάλι την διαφορά, και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με συνεχόμενους πόντους του Σενγκέλια (49-49). Η Αρμάνι προηγήθηκε ξανά με 6 πόντους στο τελευταίο λεπτό (60-54) με τον Βόιτμαν να μιλάει τελευταίος διαμορφώνοντας το 60-57.

H Αρμάνι μπήκε αποφασισμένη στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να τρέξει σερί 8-0 χτίζοντας διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (68-57). Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με συνεχόμενα τρίποντα περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος μειώνοντας στους 7 (71-64), με τον Λούντμπεργκ να απαντάει με τρίποντο στο καλάθι του Ταρζέφσκι μειώνοντας στους 6 πόντους (75-69). Η ΤΣΣΚΑ δεν μπόρεσε ποτέ να πλησιάσει περισσότερο με την ιταλική ομάδα να παίρνει την νίκη με το τελικό 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 60-57, 83-73