overfm.gr | Euroleague | Αρμάνι – Μπάγερν 79-78: Ανατροπή έπος με Τσάτσο και ΛεΝτέι [vids]

Απίστευτη ανατροπή από το μείον 19 για την Αρμάνι, που κέρδισε την Μπάγερν με 79-78 και διατήρησε το πλεονέκτημα της έδρας.

Η Αρμάνι έκανε το 1-0 στην σειρά με την Μπάγερν επικρατώντας με 79-78, κάνοντας επική ανατροπή από το -19. Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ, ο οποίος είχε μεν μόλις 13 πόντους, αλλά τους πέτυχε όλους στην τέταρτη περίοδο δίνοντας το σύνθημα ανατροπής για την ομάδα του. Παράλληλα καθοριστικός ήταν και ο Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος επίσης ξύπνησε στην τέταρτη περίοδο και από το δικό του χέρι μπήκε το καλάθι της νίκης.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τις ισοπαλίες να διαδέχονται η μια την άλλη. Η Αρμάνι προηγήθηκε με βολές του Ντιλέινι στο ξεκίνημα (3-0), με την Μπάγερν να απαντά με 6-0 σερί με τον Μπόλντγουιν για το 3-6, και τον Μίτσοφ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο (8-8). Τα προβαδίσματα στην συνέχεια δεν ξεπέρασαν το καλάθι με την Μπάγερν να είναι αυτή που είχε βραχεία κεφαλή στο φινάλε του δεκαλέπτου (16-18).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Τρινκέρι να είναι η απόλυτη κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αρχικά με ένα 8-0 σερί κατάφερε πολύ γρήγορα να πάρει διψήφια διαφορά (16-16), και στην συνέχεια δεν σταμάτησε να ανεβάζει την διαφορά παρά τον τραυματισμό του Μπαμπ. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Σίλι και Τζόνσον έφτασε μέχρι και στο +19 (21-40). Οι Ιταλοί έτρεξαν ένα μικρό σερί 4-0 μειώνοντας στους 15 (25-40) με τον Σίλι να απαντά με φοβερό τετράποντο, και τον Χάινς να διαμορφώνει το 27-44 του ημιχρόνου.

Η Αρμάνι δεν το παράτησε το παιχνίδι και αργά και σταθερά κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά. Συγκεκριμένα με τον Μίτσοφ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων κατάφερε να πάει την διαφορά στους 10 πόντους (37-47), τρέχοντας επιμέρους 10-3, ενώ λίγο αργότερα μείωσε και στους 8 με τρίποντο του Ντιλέινι (42-50). Η Μπάγερν δεν επέτρεψε περαιτέρω μείωση με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 23-64.

Τα πρώτα λεπτά του τέταρτο δεκαλέπτου είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Ροντρίγκεζ ο οποίος με 8 συνεχόμενους πόντους κατάφερε να κάνει το παιχνίδι δύο κατοχών (61-67). Η αντεπίθεση των Ιταλών συνεχίστηκε με τους Ντατόμε και ΛεΝτέι να μειώνουν στο καλάθι (65-67), για να τους κόψει την φόρα ο Γκιστ με έμμεσο τριποντο (65-70).

O ΛεΝτέι με δικό του καλάθι και φάουλ κατάφερε να απαντήσει στο τρίποντο του Σίλι (70-73). O Χάινς μείωσε στο καλάθι δύο λεπτά πριν το τέλος (72-74), ο Μπόλντγουιν έκανε βήματα στην επόμενη φάση με τον ΛεΝτέι να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (74-74). O Γκιστ έχασε δύο συνεχόμενες βολές με τον Ροντρίγκεζ να παίρνει το όπλο του ξανά βάζοντας μπροστά την Αρμάνι (77-74).

Η Μπάγερν ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος αφού με βολές των Μπόλντγουιν και Γκιστ κατάφερε να προηγηθεί με 77-78, 1,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ωστόσο, ο Μεσίνα κατέστρωσε ένα φοβερό πλέι με τον Λεντέι να σκοράρει εξ επαφής χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του (79-78).

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 79-78