overfm.gr | Euroleague | Αρμάνι Μιλάνο – Βιλερμπάν 73-72 – Ο Χολ έκρινε το ματς

Η Βιλερμπάν έφτασε ένα βήμα από το να σπάσει το αήττητο της Αρμάνι, όμως οι Μιλανέζοι πήραν το θρίλερ με 73-72 με τρίποντο στα 27”.

Ποιά ομάδα θα καταφέρει να σπάσει το αήττητο της Αρμάνι; Αυτό είναι ένα ερώτημα που μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε καιρό για να το μάθουμε.

Η Βιλερμπάν έφτασε ένα βήμα από το να βάλει ένα «στοπ» στο σερί της Αρμάνι, όμως οι Μιλανέζοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να αποδράσουν και να πάρουν τη νίκη με 73-72, με τρίποντο του Ντέβιν Χολ στο τέλος.

Η ομάδα της Γαλλίας, αν έπαιζε με διαφορετικό αντίπαλο και είχε παρόμοια εμφάνιση ίσως και να κέρδιζε. Ωστόσο δεν μπόρεσε να βάλει φρένο στην πορεία της ομάδας του Ετόρε Μεσίνα.

Έτσι οι Ιταλοί θα συνεχίσουν να βρίσκονται στο ρετιρέ της βαθμολογίας της Euroleague με ρεκόρ 5-0.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι Σέιβον Σιλντς (15π, 5ρ, 5ασ), Νικολό Μέλι (14π, 6ρ) και Μάλκολμ Ντιλέινι (12π, 3ασ). Στα χαμηλά ο Ντίνος Μήτογλου με 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 14:34.

Από την άλλη μεριά, αυτή της Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Έλι Οκομπό (25π) και Κρις Τζόουνς (12π). Ο Κώστας Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 15 λεπτά και είχε 4 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τις εντυπώσεις να είναι μοιρασμένες. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η Βιλερμπάν έκανε ένα τρομερό επί μέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο με 23-12, ανεβάζοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στο +14 (40-26).

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ήταν εκπληκτική. Έκανε ένα επί μέρους 25-11 στην τρίτη περίοδο και έφερε το ματς στα ίσια στο τέλος αυτής (51-51).

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το τρίποντο του Ντέβιν Χολ στα 27” πριν τη λήξη να θεωρείται καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 26-40, 51-51, 73-72