overfm.gr | Basket League | Άρης-Προμηθέας 76 – 73 – Και στο τέλος νικάει ο Άρης

Με ένα σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας στο Αλεξάνδρειο με 76-73 για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Μεγάλη νίκη για τον Άρη κόντρα στον Προμηθέα στο Αλεξάνδρειο με 76-73.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν τις απουσίες των Χάνλαν, Κέλι και Σιδηροηλία, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν νίκη κόντρα στους Πατρινούς.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης ανέβηκε στο 8-10 και προσωρινά στην 5η θέση, ενώ ο Προμηθέας πήγε στο 10-5 και στην 6η θέση, έχοντας όμως λιγότερα παιχνίδια.

Ο Αγώνας

Στην αναμέτρηση, οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά, με τον Αγραβάνη να βάζει μπροστά τον Προμηθέα με τέσσερις σερί πόντους (7-11). Από την άλλη, οι γηπεδούχοι με τον Ουίλιαμς βρήκε τις… απαντήσεις τους και πέρασαν μπροστά 18-16.

Οι «κίτρινοι»  κατάφεραν να… χτίσουν μία διαφορά με τον Κάουαν (26-21). Ωστόσο ο Αγραβάνης προσπαθούσε να… σπρώξει τους «πορτοκαλί» (29-37, 18′).

Το ματς φαινόταν να γέρνει υπέρ των φιλοξενούμενων, όμως για τον Άρη υπήρχε ο Πουλιανίτης. Με οκτώ σερί πόντους και δύο τρίποντα έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά με 38-37, αλλά ο Ρέι διαμόρφωσε το 38-39 του ημιχρόνου.

Το σερί του Άρη

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Ο Ρέι πήρε το… όπλο του με δύο τρίποντα (46-52), όμως οι Τζούστον και Νετζήπογλου, δεν άφησαν η διαφορά να ανοίξει.

Η συνέχεια ανήκε στον Κάουαν, ο οποίος με εφτά πόντους, ένα κλέψιμο και ασίστ οδήγησε τον Άρη στο 60-56.

Το σερί του Άρη αυξήθηκε στο 14-0 (64-56), ο Κάουαν αποβλήθηκε στο 35’ και ο Τζούστον χρεώθηκε με το τέταρτο του φάουλ.  Παρ’ όλα αυτά ο Πουλιανίτης με το πέμπτο του τρίποντο (5/5) έκανε το 70-58. O Προμηθέας έχασε με τραυματισμό τον Ρέι και ο Άρης τον προπονητή του με δεύτερη τεχνική ποινή (36’).

Το «κίτρινο» φινάλε

Ο Προμηθέας, προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, ωστόσο ο Πουλιανίτης έβαλε τις πρώτες του βολές. O Άντριτς με τρίποντο ξανά μείωσε σε 74-73 και ο Πουλιανίτης εκ νέου έβαλε το νέο ζευγάρι βολών του στα 5’’ για το τέλος.

Στην τελευταία επίθεση ο Σίμπσον έχασε το τρίποντο και ο Άρης πήρε μια σπουδαία νίκη…

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 10, Κάουαν 15, Λόκετ 5, Νετζήπογλου 10, Γουίλιαμς 7, Καμάρας, Σχίζας, Πουλιανίτης 25, Κώττας 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10, Γκραντ 10, Γκάντι 1, Αγραβάνης 13, Ρογκαβόπουλος 3, Χαντ 8, Σίμπσον 19, Άντριτς 9, Μπαζίνας

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-39, 51-56, 76-73.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.