overfm.gr | Super League 1 | Άρης-ΠΑΟΚ 0-1: «Ασπρόμαυρο» το ντέρμπι

Σπουδαία νίκη για τον Δικέφαλο μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Σε ένα παιχνίδι για γερά νευρά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε και έφυγε νικητής με 0-1 από το «Κλεάνθης Βικελίδης», χάρη στο γρήγορο γκολ του Σβαμπ που έκρινε το ματς κόντρα στον Άρη.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Ο Στέφαν Σβαμπ, ο οποίος κατάφερε να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, κρίνοντάς την από το έκτο λεπτό.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:

Ο Ομάρ Ελ Καντουρί, ο οποίος έκανε αθόρυβη δουλειά, κρατώντας μπάλα αλλά και κερδίζοντας κάποια φάουλ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο Σάκιτς, ο οποίος έχασε τον Σβαμπ πριν ο Αυστριακός στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

ΤΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

Σχετικά εύκολο παιχνίδι για τον Ντελαζό, ο οποίος υπέδειξε σωστά στον Ουάρντα την άγουσα για τα αποδυτήρια μετά από δύο ανόητα φάουλ.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν κάποιες αναγνωριστικές επαφές με την μπάλα, ο ΠΑΟΚ βγήκε επικίνδυνα στην αντεπίθεση και με τον Σφιντέρσκι να συνεργάζεται άψογα με τον Σβαμπ, ο Αυστριακός άνοιξε το σκορ και έβαλε τον Δικέφαλο σε θέση οδηγού στο έκτο λεπτό. Η πρώτη ευκαιρία για τον Άρη ήρθε στο 13′, όταν ο Μπερτόλιο πήρε κεφαλιά από κόρνερ και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε εύκολα, ενώ στο 30′ το σουτ του Γκαρσία μπλοκαρίστηκε με διπλή προσπάθεια από τον τερματοφύλακα των «ασπρόμαυρων».

Πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν με δύο τέρματα, όταν ο Καντουρί πλάσαρε τον Κουέστα, με τον Ισπανό να κάνει μεγάλη επέμβαση και να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν πολύ νευρικές, με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσουν κάτι ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά. Η πρώτη καλή φάση ήρθε για τον ΠΑΟΚ στο 62′, όταν το σουτ του Σβαμπ μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Δικέφαλο ώστε να κλειδώσει το ματς ήρθε στο 66′, όταν ο Ζίβκοβιτς νικήθηκε από τον Κουέστα από κοντινή απόσταση. Οι «ασπρόμαυροι», έμειναν με παίκτη λιγότερο, όταν ο Ουάρντα δέχθηκε δύο κίτρινες μέσα σε λίγα λεπτά, με τους «κιτρινόμαυρους» να πιέζουν μέχρι το τέλος και να χάνουν μοναδική ευκαιρία όταν ο Μπερτόλιο νικήθηκε από τον Πασχαλάκη σε τετ α τετ στο 92′.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (Σούντγκρεν), Ροζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο (Ματίγια), Ματέο Γκαρσία (Σίλβα), Μπερτόγλιο, Μαντσίνι (Γκάμα), Μάνος (Μήτρογλου)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Κρέσπο (Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Ροντρίγκο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (Κρμέντσικ), Καντουρί (Ουάρντα), Σφιντέρσκι (Τσιγγάρας)