overfm.gr | Basket League | Άρης-ΠΑΟ 81-71 – «Αυτοκράτορας», ο ΑΡΗΣ που γουστάρεις [vid]

Ο Άρης πάτησε στην αδράνεια του Παναθηναϊκού και ανέτρεψε το 23-42 του πρώτου ημιχρόνου, κάνοντας μια επική νίκη με σκορ 81-71 στο Αλεξάνδρειο.

Ο Άρης, έκανε μια τεράστια νίκη στο Αλεξάνδρειο. Οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης, με ανατροπή από το -19 νίκησαν τον Παναθηναϊκό με σκορ 81-71.

Οι Θεσσαλονικείς, είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Χάνλαν, που έβαλε 35 πόντους. Ακόμα, ο σε πολύ καλή κατάσταση ήταν ο Νετζήπογλου με 13 πόντους και ο Τζούστον με 12.

Από την άλλη εκ μέρους των Αθηναίων, ξεχώρισαν οι Πέρρυ και Ουάιτ, έχοντας από 12 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός είχε αστοχία από την αρχή του παιχνιδιού. Πατώντας σε αυτό οι παίκτες του Άρη, προηγήθηκαν με 10-7. Ωστόσο οι παίκτες του Πρίφτη απάντησαν με ένα σερί έφτασαν το σκορ 13-17, για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-20.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό και έχοντας επιμέρους σκορ 9-23, τελείωσαν το ημίχρονο με σκορ 42-23. Σε αυτό το σημείο του αγώνα πολύ καλές προσπάθειες είχαν τόσο ο Οκάρο Γουάιτ, όσο και ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Ακόμα, ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ήταν «φωτιά» στην επίθεση έχοντας 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έδειξε να βρίσκει ρυθμό, με την πολύτιμη βοήθεια και του κόσμου του. Ο Παναθηναϊκός είχε ουσιαστικά αδρανήσει στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Χάνλαν, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Άρη. Ο άσος των «κιτρίνων» τα έκανε κυριολεκτικά ΌΛΑ, με την άμυνα του ΠΑΟ να μη μπορεί να τον σταματήσει.

Ενδεικτικό της αδράνειας των παικτών του Πρίφτη, είναι ότι το επιμέρους σκορ του της τρίτης περιόδου, ήταν 31-14, για τον Άρη. Σε αυτή τη μεγάλη ανατροπή, ένας από τους πρωταγωνιστές των «κίτρινων», ήταν ο Τζούστον.

«Αυτοκρατορική» ανατροπή και ιστορική νίκη

Συγκεκριμένα, στο 22ο λεπτό του αγώνα οι Θεσσαλονικείς 29-43, για να πλησιάσουν 3′ αργότερα στο -10, με το σκορ να βρίσκεται στο 38-48.

Έτσι, στο τελευταίο λεπτό της περιόδου το παιχνίδι είχε κιόλας έρθει «στα ίσα του», με τον ΠΑΟ, να έχει βραχεία κεφαλή με 55-57.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα, ήταν πραγματικά ένα ρεσιτάλ καλού μπάσκετ του Άρη, με τους «πράσινους» να μην έχουν απαντήσεις. Οι παίκτες του Καστρίτη, ευτύχησαν να προηγηθούν με 64-62 στο 35ο λεπτό του ματς.

Αυτό το γεγονός, έδωσε «φτερά» στα πόδια των παικτών των «κιτρίνων». Αργότερα, ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού, η παρέα του Χάνλαν, προηγήθηκε με 76-66. Ουσιαστικά, είχε κριθεί το ματς και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 81-71.

Το ελληνικό πρωτάθλημα είναι εδώ, συναρπαστικό και δυνατό, έτοιμο να προσφέρει συγκινήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 23-42, 55-57, 81-71

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 3, Νετζήπογλου 13, Γουίλιαμς 9 (1), Χάνλαν 35 (4), Κώττας 7, Τζούστον 12, Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 12 (1), Παπαπέτρου 8, Γουάιτ 12 (2), Φλόιντ, Νέντοβιτς 10 (2), Μέικον 9, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Κασελάκης, Σαντ-Ρος 10 (2).