overfm.gr | Basket League | Άρης-Παναθηναϊκός 65-85 – Στα ημιτελικά οι «Πράσινοι» στο ρελαντί

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 65-85 τον Άρη, έκανε το 2-0 στην σειρά των προημιτελικών και θα αντιμετωπίσει την Λάρισα στα ημιτελικά.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 85-65 του Άρη,έκανε το 2-0 στην σειρά των προημιτελικών της Basket League και πέρασε στα ημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Λάρισα, που νωρίτερα νίκησε στην παράταση 83-82 τον Κολοσσό Ρόδου.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο τρίλεπτο, κάτι που και το σκορ το μαρτυρά (9-9). Ο Άρης ξέφυγε στο +5 (16-11 στο 5′). Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Με απανωτές καλές άμυνες και ένα σερί 12-0, το «Τριφύλλι» έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-23. Κορυφαίος ήταν ο Ουάιτ.

Tα συνεχόμενα άστοχα σουτ του Άρη και τα λάθη στην περιφέρεια έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να διευρύνει το σερί του (16-31 στο 12′). Εν συνεχεία ο Άρης έβγαλε αντίδραση με τον Νετζήπογλου και τον Τζούνστον. Παρά ταύτα η διαφορά έμεινε διψήφια (26-38 στο 15′) και  από εκείνο το σημείο και ύστερα ο Παπαγιάννης πήρε τον Παναθηναϊκό από το χεράκι και τον οδήγησε στο +22 (26-48). Το μόνο που άλλαξε στην ουσία είναι οι 2/2 βολές του Κάουαν που διαμόρφωσαν το τελικό 28-48 του πρώτου ημιχρόνου.

Άρης-Παναθηναϊκός 65-85

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός είχε επιθετικές λύσεις με τον Παπαγιάννη. Αμυντικά ωστόσο ήταν πολύ νωθρός. Αυτό έδωσε το πάτημα στους Νετζήπογλου και τον Λόκετ να ροκανίσουν την διαφορά στους 15 (37-52). Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός επέβαλε εκ νέου τον ρυθμό του και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στα επίπεδα του 44-65.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν περισσότερο αποτελεσματικός στην περιφέρεια. Εκεί μίλησαν οι κλάσεις των Κασελάκη και Έβανς διατηρώντας στην ουσία την διαφορά (53-72). Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν διαδικαστικά και έτσι το «Τριφύλλι» πέρασε πανηγυρικά στα ημιτελικά με 85-65.