overfm.gr | Super League 1 | Άρης – Αστέρας Τρίπολης 2-0: Φορτσ-ΑΡΗ για Ευρώπη [vids]

Άρης – Αστέρας Τρίπολης: Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 2-0 κόντρα στους Αρκάδες και ετοιμάζουν βαλίτσες για Ευρώπη!

Σ’ ένα παιχνίδι που ο Αστέρας Τρίπολης παρουσιάστηκε καλύτερος και διαβασμένος, ο Άρης κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη επικρατώντας με 2-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Με μεγάλο πρωταγωνιστή την χρυσή αλλαγή του Σαντέ Σίλβα, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Οι «κιτρινόμαυροι» παραμένουν μόνοι στην 2η θέση της βαθμολογίας, αποκτώντας διαφορά από τους διώκτες τους, ενώ οι Αρκάδες απομακρύνθηκαν από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το πρώτο γκολ στο 69ο λεπτό. Η κάθετη πάσα του Σάσα στον Σάντε Σίλβα που κινήθηκε ταχύτητα και έλυσε τον… γόρδιο δεσμό για τον Άρη.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Σάντε Σίλβα. Ο Πορτογάλος εξτρέμ έκανε τη διαφορά με το γκολ και την ασίστ που έδωσε, χαρίζοντας στον Άρη ένα υπέρ-πολύτιμο τρίποντο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λίντσεϊ Ρόουζ ήταν ο παίκτης που κράτησε τους «κίτρινους» στο πρώτο ημίχρονο που ήταν «κοιμισμένοι» και έδειχναν ανήμποροι να βρουν λύσεις.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Χερόνιμο Μπαράλες δεν κατάφερε να βοηθήσει τον Αστέρα στην αναμέτρηση του «Κλ. Βικελίδης», ειδικά στο πρώτο μέρος που οι Αρκάδες υπερείχαν.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ: Δεν είχε δύσκολο έργο ο Τάσος Σιδηρόπουλος, αν και ο διεθνής ρέφερι θα μπορούσε να είχε «μοιράσει» περισσότερες κάρτες, καθώς υπήρξαν αρκετά μαρκαρίσματα που θα μπορούσαν να τις επιφέρουν.

FACE TO FACE: Ο Μίλαν Ράσταβατς παρουσίασε έναν εξαιρετικό Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο, με τους Αρκάδες να είναι καλύτεροι. Το μόνο που τους έλλειψε ήταν το γκολ. Στο δεύτερο, όμως, οι καθοριστικές αλλαγές του Άκη Μάντζιου με Σάντε Σίλβα και Μάνο έδωσαν ταχύτητα στον Άρη και το πρώτο γκολ τον έφερε σε θέση ισχύος, για να πάρει τελικά ένα καθοριστικό τρίποντο.

Άρης - Αστέρας Τρίπολης: Δημήτρης Μάνος απέναντι στον τερματοφύλακα, Νίκο Παπαδόπουλο.

Άρης – Αστέρας Τρίπολης 2-0

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν εκείνος που ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ήταν και ο πιο επικίνδυνος με τις περισσότερες τελικές. Από την άλλη, ο Άρης δεν μπορούσε να πατήσει εύκολα στην περιοχή των Αρκάδων και να απειλήσει την εστία του Παπαδόπουλου.

Μόλις στο 10’, έπειτα από σέντρα ο Σίτο πήρε την κεφαλιά, έδιωξε ο Κουέστα και ο Βαλιέντε έστειλε στη συνέχεια την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση εξετάστηκε στο VAR για περίπτωση οφσάιντ και τελικά το γκολ του Αστέρα δεν μέτρησε.

Το ακυρωθέν γκολ του Αστέρα

Στο 23’ οι Αρκάδες έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Σε φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Φερνάντες, ο οποίος από κοντά έπειτα από απομάκρυνση του Κουέστα δεν κατάφερε να ευστοχήσει.

Η πρώτη τελική για τον Άρη ήρθε στο 36’, όταν ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αστέρας έχασε μία ακόμη ευκαιρία. Ο Μουνάφο από τα αριστερά, στόχευσε τον Σίτο, όμως ο Δεληζήσης έδιωξε την τελευταία στιγμή, για να μπλοκάρει στη συνέχεια ο Κουέστα.

Ο Άρης παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετικός στο δεύτερο μέρος, έχοντας τρεις τελικές μέσα σε περίπου επτά λεπτά και θέλοντας να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, μένοντας ψηλά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 69’ ο Άρης μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Σάσα βρήκε τον Σάντε Σίλβα, εκείνος εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του, πάτησε περιοχή, πέρασε τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε για το 1-0.

Το 1-0 του Άρη με υπογραφή Σίλβα

Οι παίκτες του Αστέρα πάτησαν περιοχή στο 75’, τρεις παίκτες πήραν κεφαλιά, με τον Καστάνιο να στέλνει την μπάλα άουτ. Επιβεβαιώνοντας σε μια ακόμη φάση την υπεροχή των Αρκάδων στο ψηλό παιχνίδι. Ο Άρης στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα προσπαθούσε να διαχειριστεί το προβάδισμα του, ενώ οι φιλοξενούμενοι απειλήσαν μία φορά από τη στιγμή που βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Ο Άρης δεν έδωσε χώρους στον Αστέρα και μάλιστα θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματά του στο 85’ με τον Μάνο αλλά ο Βεροιώτης σέντερ φορ δεν αξιοποίησε την εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Σίλβα. Σε ένα λεπτό έγιναν δύο φάσεις που θα μπορούσαν να αλλάξουν το σκηνικό του αγώνα. Στην πρώτη, ο Κουέστα δεν απομάκρυνε σωστά αλλά κανείς παίκτης του Αστέρα δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και στη δεύτερη, ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ σε κεφαλιά του Μάνου μετά από σέντρα του Μπρούνο Γκάμα. Ο τερματοφύλακας του Αστέρα είχε σωστή τοποθέτηση και σε σουτ του Λούκσας Σάσα, μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, όπως και στην εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα στο 89’.

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, στο 92′, ο Σάντε Σίλβα τροφοδότησε με εξαιρετική πάσα τον Δημήτρη Μάνο στον κενό χώρο, εκείνος βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο και τον πλάσαρε γράφοντας το τελικό 2-0.