overfm.gr | Conference League | Άρης – Αστάνα 2-1: Άδικός αποκλεισμός με τρομερή εμφάνιση [vids]

Ο Άρης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Αστάνα, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, έπαιζε με δέκα παίκτες από το 86′, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όμως στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (στο 120) η Αστάνα έκανε το 2-1 και πήρε αυτή την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa Conference League.

Ο Άρης που ήθελε πάση τη νίκη κόντρα στην Αστάνα προκειμένου να πάρει τη νίκη και από πάρα πολύ νωρίς μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια με σκοπό να πετύχει τα πολυπόθητα γκολ.

Από το ξεκίνημα κιόλας του ματς, ο Άρης έδειξε πως θα ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει και πως θα το πάλευε μέχρι τέλους ούτως ώστε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Europa Conference League.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για την ομάδα του Άκη Μάντζιου ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε το κόρνερ και ο νεοαποκτηθέντας Βραζιλιάνος αμυντικός, Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Οι καλές ευκαιρίες συνεχίστηκαν, με τον Μπρούνο Γκάμα να είναι αυτή τη φορά πρωταγωνιστής, ο οποίος εκτέλεσε ένα ακόμα κόρνερ στο 11ο λεπτό του αγώνα και παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των Καζάκων.

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο ο Άρης γινόταν πιεστικός απέναντι στην Αστάνα με αποκορύφωμα μία ακόμα καλή ευκαιρία, αυτή τη φορά στο 31′ με τον Μάνο να σουτάρει από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο τερματοφύλακας της Αστάνα ωστόσο είπε «όχι».

Και κάπου εκεί φτάσαμε στο 36ο λεπτό του παιχνιδιού, όπου ο Άρης ανταμείφθηκε για τις χαμένες ευκαιρίες. Ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε ένα ακόμα κόρνερ, με την μπάλα να περνάει από πολλά σώματα με τελικό αποδέκτη τον Δημήτρη Μάνο, ο οποίος δεν αστόχησε από κοντά.

Με την ψυχολογία πλέον στα ύψη, ο Άρης προσπάθησε κι άλλες φορές να βάλει κι ένα δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη με αποτέλεσμα να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης, όσο κυλούσαν τα λεπτά ανέβαζε την απόδοσή του και πίεζε συνεχώς την Αστάνα προκειμένου να βάλει το δεύτερο γκολ που χρειαζόταν για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Άρης δεν το έβαζε κάτω. πίεζε συνεχώς με το ρολόι να δείχνει το 77ο λεπτό του αγώνα. Εκεί όπου οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν ένα ακόμη κόρνερ στο ματς. Ο Γκάμα ως συνήθως ανέλαβε την εκτέλεση και ο Σάσα με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Αστάνα έκανε το 2-0 στέλνοντας τον Άρη στην παράταση και τους φίλους της ομαδα της Θεσσαλονίκης στα ουράνια.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Άκη Μάντζιου δεν κατάφερε να πετύχει και το τρίτο γκολ που χρειαζόταν για να κάνει την ολική ανατροπή, με αποτέλεσμα να πάει το ματς στην παράταση.

Στο πρώτο μέρος της παράτασης δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο με τον Άρη να προσπαθεί να φυλάξει και τα νώτα του αφού είχε μείνει και με δέκα παίκτες από το 86ο λεπτό. Μία ευκαιρία έχει να μας υποδείξει κι αυτή στο 101ο λεπτό με τον Μάνο να χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 3-0.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, ο Άρης έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Σάσα να κάνει το 3-0 και δυστυχώς το πλήρωσε στο 120′ με την Αστάνα να κάνει το 2-1 με αποτέλεσμα να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΑΡΗΣ: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια, Μαντσίνι, Μπερτόγλιο, Μπρούνο Γκάμα, Μάνος
ΑΣΤΑΝΑ: Νεπογκόντοβ, Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοβ, Εμπόνγκ, Κούατ, Τσουπέρκα, Μπετσιράι, Εουζένιο, Μπαρσεγκιάν