overfm.gr | Basket League | Άρης – Απόλλων Πάτρας 70-56 – Πρώτη νίκη στο 2022

Ο Άρης πήρε το πρώτο του δίποντο τη νέα χρονιά επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας στη Θεσσαλονίκη και πλέον βρίσκεται στο -1 από την 8η θέση της βαθμολογίας.

Την πρώτη του νίκη τη φετινή χρονιά πήρε ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 70-56 του Απόλλωνα Λάρισας στη Θεσσαλονίκη. Παίρνοντας έτσι ένα σημαντικό δίποντο για την συνέχεια. Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται στο -1 από την 8η θέση της βαθμολογίας και την ομάδα της Πάτρας.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα. Έβρισκαν τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση και παίζοντας και καλή άμυνα βρέθηκαν μπροστά 19-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε μεγάλες διαφοροποιήσεις με το πρώτο. Με τον Άρη να είναι και πάλι εξαιρετικός στην άμυνα και δεχόμενος πάλι μόλις 15 πόντους βρέθηκε μπροστά στο +9 (39-30) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν εξαιρετική για τον Άρη. Οι «κίτρινομαυροι» έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +14, δείχνοντας ότι το μόνο που έχουν στο μυαλό τους είναι η νίκη.

Μια νίκη την οποία τελικά πήραν με 70-56. Θυμίζουμε ότι ο Άρης δεν έχει ολοκληρώσει ακόμα τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Και αυτό γιατί έχει ένα ακόμα ματς να δώσει που είχε αναβληθεί λόγω κρουσμάτων.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 39-30, 56-46, 70-56