overfm.gr | Super League 1 | Άρης – Ολυμπιακός 1-2: Μπουχαλάκης «on fire» και μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Μπουχαλάκη, επικράτησε του Άρη με 2-1, παίρνοντας το πολύτιμο τρίποντο «κορυφής».

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, ήταν κυνικός, ήταν, σίγουρα πιό αποτελεσματικός και με τον Μπουχαλάκη σε μεγάλα…«κέφια» κατόρθωσε να φύγει από το «Κλ. Βικελίδης» με τη νίκη, επικρατώντας του Άρη με 2-1. Οι Πειραιώτες, ήλεγχαν απόλυτα τον αγώνα μέχρι το 70ο λεπτό, με τον Άρη να ανεβάζει στροφές στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση, χάνοντας την ευκαιρία να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι δεν είχε αρκετές συγκινήσεις στα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 10ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού, ωστόσο το σουτ του δεν είχε την απαραίτητη δύναμη και μπλόκαρε με ευκολία ο Σιαμπάνης. Στο 16′, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος ελίχθηκε εντυπωσιακά μέσα στην περιοχή του Άρη, όμως το τελείωμά του πέρασε μόλις λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Στο 29ο λεπτό, ο Φορτούνης εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ, η άμυνα του Άρη αδράνησε με τη μπάλα να φτάνει στον Ανδρέα Μπουχαλάκη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ, προ κενής εστίας.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός σημείωσε και δεύτερο γκολ βάζοντας από νωρίς γερές βάσεις για άνετη επικράτηση. Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, ξανά έπειτα από πάσα του Κώστα Φορτούνη, σημείωσε και δεύτερο προσωπικό τέρμα, ολοκληρώνοντας την υποδειγματική αντεπίθεση της ομάδας του, με ένα εκπληκτικό αριστερό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την ομάδα του Μάντζιου να δυσκολεύεται να βρει απάντηση στα τέρματα του Μπουχαλάκη. Παρ’όλα αυτά, στο 74′ ο Μπερτόγλιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ψύχραιμο τελείωμα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Από εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Άρη έδειξαν μία εντελώς διαφορετική εικόνα, ενώ εκείνοι του Ολυμπιακού άρχισαν να βγάζουν σημάδια κόπωσης, όπως ήταν αναμενόμενο. Όμως, παρά την καλή εικόνα τους στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να συνεχίζει το αήττητο σερί της και να παίρνει το σπουδαίο τρίποντο, μένοντας μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας, με 22 πόντους, τρείς περισσότερους από την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (Γκάνεα 85′), Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια, Τζέγκο, Γκάμα, Γκαρσία (Σίλβα 57′), Μάνος (Κρίστιαν 57′)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (Πέπε 90+9′), Καμαρά, Φορτούνης (Βρουσάι 83′), Λοβέρα (Μασούρας 63′), Ελ Αραμπί (Κάιπερς 83′)