overfm.gr | Super League 1 | Απόλλων Σμύρνης – Λαμία 0-0: Λευκή ισοπαλία στο «Γεώργιος Καμάρας»

Απόλλων Σμύρνης και Λαμία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής της Superleague.

Απόλλων Σμύρνης – Λαμία. Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με το παιχνίδι να μένει στο 0-0. Με τον βαθμό της ισοπαλίας ο Απόλλων έφτασε τους 7 στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Παράλληλα, δέκατη είναι η Λαμία με 10 βαθμούς. Απόλλων Σμύρνης – Λαμία

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Γκαραβέλης. Ο τερματοφύλακας της Λαμίας ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε για να κρατήσει το μηδέν και τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: H φάσεις στο τέλος του πρώτου μέρους, μια για κάθε ομάδα. Από την μια ο Απόλλων μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ με τον Λισγάρα στο 42′, ενώ και η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Αραμπούλι.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Τιανλούκα Φέστα νίκησε κατά κράτος στην μάχη των πάγκων. Μπορεί η «ελαφρά ταξιαρχία» να μην πήρε το τρίποντο, ωστόσο είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη την διάρκεια του και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά παρά μόνο στην φάση του Αραμπούλι.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Τάσος Σιδηρόπουλος σε γενικές γραμμές στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, αν και δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολες αποφάσεις να πάρει. Ίσως θα μπορούσε να αφήνει το παιχνίδι να παιχτεί λίγο παραπάνω και να μην σφυράει διαρκώς.

Απόλλων Σμύρνης – Λαμία: Είχαν την πρωτοβουλία οι γηπεδούχοι

Ο Απόλλων είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Άλβες πήρε την κεφαλιά την οποία έβγαλε ο Γκαραβέλης, με τον Ιωαννίδη να αστοχεί από πολύ κοντά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

H Λαμία απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Κότσαρη στο 24′ με στατική φάση. Ο Προβυδάκης πήρε την ευθύνη για την εκτέλεση του φάουλ, με την μπάλα ωστόσο να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και να καταλήγει άουτ.

Ο Απόλλων συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε ξανά στο 25′ με τον Γκαραβέλη ωστόσο να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Λα Πάρα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν κυρίως μέσα από στατικές φάσεις, χωρίς ωστόσο να έχουν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Η Λαμία είχε μια υποψία ευκαιρίας στο 36′, όταν μετά από κόρνερ του Ταιρόν έπιασε την κεφαλιά ο Μαζουλουξής, η οποία ωστόσο κατέληξε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Κότσαρη.

Μεγάλη φάση με Λισγάρα, απάντηση με Αραμπούρι!

Ο Απόλλωνας είχε μεγάλη ευκαιρία στο 42′ με τον Λισγάρα. Μετά από εκτέλεση φάουλ έπιασε ένα πολύ δύσκολο φαλτσαριστό σουτ, με τον Γκαραβέλη να του λέει όχι. Η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και κόντρα στην ροή του αγώνα.

Σε μια αντεπίθεση της ομάδας της Φθιώτιδας, ο Αραμπούλι έπιασε ένα σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Κότσιρα να του λέει όχι. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Ο Απόλλων συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Η «Ελαφρά ταξιαρχία», απείλησε με σουτ του Κάστρο στο 52′ το οποίο κατέληξε άουτ. Ενώ στην αμέσως επόμενη φάση έγινε νέο σουτ με την ίδια κατάληξη.

Η «Ελαφρά ταξιαρχία» συνέχισε να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ, χωρίς ωστόσο να βγάλει κάποια μεγάλη φάση. Η Λαμία πήρε μερικά μέτρα στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου. Είχε κάποιες υποψίες ευκαιρίας κυρίως με στατικές φάσεις, χωρίς ωστόσο να απειλήσει πραγματικά την εστία του Κότσιρα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 80′ με μια όμορφη συνεργασία του Ρόμανιτς μες τον Μαρτίνεθ, με το σουτ του τελευταίου ωστόσο να καταλήγει ψηλά άουτ. Ο Απόλλων είχε ακόμα μια καλή φάση στις καθυστερήσεις με τον Τουτουαρίμα να κάνει μια γλυκιά σέντρα, αλλά την κεφαλιά του Λα Πάρα να περνάει άουτ. Kαμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει στα εναπομένοντα λεπτά με το παιχνίδι να μένει στο 0-0.

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος

Απόλλων Σμύρνης (Τζ. Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης (77′ Παπαγεωργίου), Λισγάρας, Άλβες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Σλίβκα, Κάστρο, Παμλίδης (77′ Σαχλί), Ιωαννίδης, Τσιλούλης (15′ Λα Πάρα).

Λαμία (Μ. Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης (90′ Σκόνδρας), Μαρτίνεθ, Μαζουλουξής, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μπεχαράνο, Ελευθεριάδης ( 64′ Ρόμανιτς), Τιρόνε (79′ Νούνιεθ), Γκέντσογλου, Αραμπούλι.