overfm.gr | Πόλο | Απόλλων Σμύρνης  – Εθνικός Πειραιώς 11-8: Νίκη με ανατροπή για την «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησεμε 11-8 του Εθνικού Πειραιώς στο Γουδή στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 5-3 στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Σμύρνης μεταμορφώθηκε στην επανάληψη και επικράτησε του Εθνικού με 11-8 για την 6η αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών.

Ο Απόλλων Σμύρνης, που αγωνίστηκε χωρίς τον προερχόμενο από ίωση Στέφανο Γαλανόπουλο και με τον Βασίλη Καβουσανό κάτω από τα δοκάρια, είχε οκτώ διαφορετικούς σκόρερ στο ματς με πρώτο τον αρχηγό Αλέξανδρο Γούνα, που σημείωσε τρία.

Στην πρώτη περίοδο ο Απόλλων προηγήθηκε με 3-2, ωστόσο ο Εθνικός (είχε πρώτο σκόρερ τον πρώην της «ελαφράς ταξιαρχίας» Δήμο Δερμιτζάκη με τρία γκολ) εκμεταλλεύτηκε την αφλογιστία των γηπεδούχων στην δεύτερη καταφέρνοντας να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 5-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη με κύριο «όπλο» τους την εξαιρετική τους άμυνα δέχτηκαν μόλις τρία γκολ και σκοράροντας 8 κατάφεραν να φτάσουν στη δίκαιη επικράτηση.

Απόλλων Σμύρνης  – Εθνικός Πειραιώς 11-8 (3-2, 0-3, 5-2, 3-1)

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Καβουσανός, Αλαμάνος,

Γαρδίκας 1, Μόκκας 1, Γωνιωτάκης 1, Κίτσος, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς 1, Γούνας 3, Τσολακούδης, Σολανάκης 2, Δραγώνας, Τουρκομένης, Κότσκαρ

Εθνικός Πειραιώς (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Τεσάνοβιτς 1, Βαλλιανάτος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόγκωνας 2, Βιτέλλας, Δερμιτζάκης 3, Μπεριστιάνος 2, Γκάτσος, Γαρδέρης, Δροσόπουλος, Κόχειλας, Ζωγράφος.