overfm.gr | Super League 1 | Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΛ 0-2: Διπλό παραμονής για τους «βυσσινί» [pics]

Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΛ: Σημαντικό τρίποντο πήραν οι Λαρισαίοι στην 1η αγωνιστική των play out, καθώς της δίνει μια βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των play out της Super League. Με αυτό το αποτέλεσμα οι «βυσσινί» κατάφεραν να κρατήσουν το 0 για πρώτη φορά εκτός έδρας, ενώ έφτασαν στην βαθμολογία τον ΟΦΗ (19 βαθμοί) ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Βόλο.

• Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η μεγάλη επέμβαση του Γκέργκελι Νάγκι στο 83ο λεπτό! Ο γκολκίπερ της ΑΕΛ σταμάτησε τον Σλίβκα στο τετ-α-τετ, κράτησε το 0-1 και συνέβαλλε τα μέγιστα για το διπλό στη Ριζούπολη.

• ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Ο Ματίας Ακούνια έκανε εκπληκτικό ματς. Ήταν κομβικός σε όλα τα σημεία του αγώνα, κράτησε μπάλα και θα μπορούσε να είχε πετύχει ένα εξαιρετικό γκολ στο 89′!

• ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:

Ο Νικολάς Κολομπίνο. Πολλά χιλιόμετρα στο κέντρο, ήταν πανταχού παρών, ενώ από τα δικά του πόδια έφυγε η μπάλα για το πρώτο γκολ των «βυσσινί».

• ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο Αμπιόλα Ντάουντα ήταν απογοητευτικός. Σε ένα τόσο σημαντικό ματς, ένας παίκτης με την εμπειρία του έπρεπε να προσφέρει περισσότερα αλλά πέρασε και δεν ακούμπησε.

• ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος δεν είχε προβλήματα. Υπάρχει μια φάση, πάντως, που σηκώνει συζήτηση με το χέρι του Μαρκ Φερνάντες στο 47′, αλλά με τη συνδρομή του VAR έδειξε… παίζεται!

• FACE TO FACE:

Κατά κράτους κέρδισε την «μάχη» των πάγκων ο Τζιανλούκα Φέστα. Με τις κινήσεις που έκανε στο δεύτερο μέρος «φρέσκαρε» την ομάδα του και της έδωσε την ευκαιρία να ανεβάσει… στροφές όταν έπρεπε. Αντίθετα, ο Μάκης Χάβος πήγε στην… πεπατημένη του Παράσχου και δεν δικαιώθηκε τελικά, αν και ο Απόλλων είχε ευκαιρίες.

• ΤΟ ΜΑΤΣ:

Δεν της άφησε περιθώρια…

Ο Απόλλων από τα πρώτα μόλις λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε να κυριαρχεί στο γήπεδο. Το πρέσινγκ της «ελαφράς ταξιαρχίας» στην αντίπαλη περιοχή μπλόκαρε πλήρως την ΑΕΛ, η οποία δεν μπόρεσε να κινηθεί με ευκολία στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού ήταν για τους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό, με την εξαιρετική κεφαλιά του Λισγάρα από την καρδιά της περιοχής, την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά ο Νάγκι. Ο Απόλλων συνέχισε να πιέζει, χωρίς να απειλήσει όμως ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία.

Η ΑΕΛ από πλευράς της αν και δεν είχε γίνει αρκετά απειλητική, κατάφερε γράψει μια σημαντική ευκαιρία στο 36ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Ντουρμισάι πήρε μια ωραία κεφαλιά από κοντινή απόσταση, με τον Βέρχουστ να διώχνει ενστικτωδώς με τα πόδια.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, το ματς φαινόταν να είναι αρκετά μοιρασμένο. Ο Απόλλων συνέχισε να είναι αρκετά κινητικός, σημειώνοντας ένα δοκάρι στο 54’ από το σουτ του Κολ. Η ΑΕΛ είχε όμως άμεση απάντηση. Στο 56ο λεπτό ο Μπεντινέλι σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το γκολ για τους «βυσσινί» δεν άργησε να έρθει! Οι παίκτες της Λάρισας άλλαξαν γρήγορα την μπάλα σε μικρό χώρο, με τον  Κολομπίνο από τα αριστερά της περιοχής να μοιράζει στον Ντουρμισάι που έγραψε το 0-1 με πλασέ (67’).

Ο Απόλλων δεν τα παράτησε και προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 84ο λεπτό ο Σλίβκα πάτησε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Νάγκι τον σταμάτησε.

Στο 90’ ο Ακούνια έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, καθώς εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Το 0-2 σημειώθηκε λίγα λεπτά αργότερα (90’+6) κι έπειτα από μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Ο Μπεν-Χατίρα έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, όμως ο Μιλοσάβλιεβιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Βέρχουλστ. Ο Σέρβος πήρε το ριμπάουντ και μοίρασε στον Νούνιτς για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα.

Απόλλων Σμύρνης (Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκεθ, Μπαξεβανίδης, Φατιόν (Λαγός 72’), Σλίβκα, Μπεντινέλι, Μαρκ Φερνάντεθ (Μουνιέ 72’), Τσιλούλης (Κολ 55’), Ντάουντα (Ιωαννίδης 55’)

ΑΕΛ (Φέστα)Νάγκι, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Μπέρτος, Πινακάς (Μπεν – Χατίρα 78’), Στίφλερ (Σπαρβ 86’), Κολομπίνο, Ακούνια, Μουκαντζό (Μιλοσάβλιεβιτς 57’), Ντουρμισάι (Νούνιτς 78’)

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου) VAR: Μανούχος AVAR: Κωνσταντίνου Βοηθοί: Κωσταράς (ΕΠΣ Αιτ/νίας), Κουρομπύλια (ΕΠΣ Δυτ. Αττικής) Τέταρτος: Τσακαλίδης (ΕΠΣ Χαλκιδικής)

Κίτρινες κάρτες: Φατιόν 3’, Ακούνια 4’, Ιωαννίδης 80’, Στίφλερ 82’