overfm.gr | Α2 Ανδρών | Απόλλων Πάτρας – Ολυμπιακός 70-63: Ψυχωμένοι Πατρινοί στην Basket League

O Απόλλων Πάτρας κέρδισε την απευθείας άνοδο στην Basket League της επόμενης σεζόν επικρατώντας στο ντέρμπι κορυφής του Ολυμπιακού με 70-63.

Ο Απόλλων Πάτρας είναι η ομάδα που πήρε την απευθείας άνοδο στην επόμενη Basket League, καθώς επικράτησε με 70-63 του Ολυμπιακού, καλύπτοντας την διαφορά 3 πόντων του πρώτου αγώνα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να παίρνει ψυχολογία μόλις πέρασε το φράγμα των τεσσάρων πόντων στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας στην νίκη. Πλέον ο Ολυμπιακός θα πρέπει να διεκδικήσει την άνοδο στην διαδικασία των πλέι οφ.

O Απόλλων μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε πολύ γρήγορα να δημιουργήσει προβάδισμα 8 πόντων με τον Διαμαντάκο (8-2). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και μα τρίποντα των Σκουλίδα και Νικολαΐδη έφερε το παιχνίδι στα ίσα (8-8). Οι Πειραιώτες κατάφεραν και πέρασαν μπροστά λίγο αργότερα με τρίποντο του Τσόχλα (12-14), ενώ έκλεισαν την περίοδο με αέρα δύο κατοχών (14-19).

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να είναι διαρκώς κοντά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να διατηρεί για όλο το δεκάλεπτο το προβάδισμα. Οι Πατρινοί κατάφεραν αρκετές φορές να ισοφαρίσουν, ωστόσο οι Ερυθρόλευκοι πότε μέσα από την ρακέτα με τον Μελισσαράτο, πότε με τους περιφερειακούς τους είχαν λύσεις και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα την ίδια διαφορά (35-39).

Το παιχνίδι έγινε αρκετά πιο κλειστό στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να έχουν σκοράρει από 6 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου (41-45). O Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 7 πόντων (41-48), με τον Απόλλωνα να απαντά με σερί 8-0 περνώντας μπροστά μετά την πρώτη περίοδο (49-48). To ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στήθος με στήθος μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται με έναν πόντο (51-50).

Ο Ολυμπιακός ακούμπησε την μπάλα στο ζωγραφιστό στο ξεκίνημα της επανάληψης και κατάφερε με συνεχόμενα καλάθια του Μελισσαράτου να περάσει μπροστά με 3 πόντους (51-54). Ο Απόλλων απάντησε με σερί 7-0 και τρίποντο του Τσιακμά για το 58-54, με τον Νικολαΐδη να απαντά με δικό του Μακρινό σουτ (58-57). με τους Αντωνάκη και8 Διαμαντάκο να δίνουν αέρα πέντε πόντων στους Πατρινούς (62-57) για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Ο Απόλλων πήρε ψυχολογία και έφτασε μέχρι το +8 (67-59), δυόμισι λεπτά πριν το τέλος.  Ο Ολυμπιακός μείωσε στους τέσσερις (67-63), ο Νικολαΐδης έχασε την ευκαιρία με φλότερ να μειώσει και άλλο, με την Διαμαντάκο να ευστοχεί σε βολές κάνοντας το 69-63. Ο Ολυμπιακός έχασε δύο ευκαιρίες να μειώσει με τους Πατρινούς να κερδίζουν την άνοδο για την Basket League με το τελικό 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63