overfm.gr | Διεθνή | Απόλλων Λεμεσού – Ομόνοια 1-0: Νίκη στο τέλος και «φωτιά» στην κορυφή [vid]

Ο Απόλλων Λεμεσού με γκολ στο 92′ κέρδισε το ντέρμπι με την Ομόνοια (1-0) και έκανε… ροντέο το πρωτάθλημα.

Ο Απόλλων Λεμεσού πήρε μια σπουδαία νίκη με 1-0, στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής απέναντι στην Ομόνοια. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπένσοπ, ο οποίος σκόραρε στις καθυστερήσεις του αγώνα με κεφαλιά, τη στιγμή που η Ομόνοια ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω απευθείας αποβολής του Χούμποτσαν στο 83′.

Ύστερα από αυτό το αποτέλεσμα αλλάζουν τα δεδομένα στο πρωτάθλημα, καθώς ο Απόλλωνας αύξησε σημαντικά τις ελπίδες του για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν τους 65 βαθμούς και μείωσαν τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Ομόνοια στον ένα βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο, υπήρξαν φάσεις και από τις δύο ομάδες και το μόνο που έλειψε ήταν το γκολ. Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, αφού τόσο ο Απόλλων όσο και η Ομόνοια είχαν καλές στιγμές, χωρίς ωστόσο καμία να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά και έπρεπε να φτάσουμε στο 83’ για να αλλάξουν τα δεδομένα, καθώς ο Χούμποτσαν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για την Ομόνοια, πάνω στη προσπάθεια του να ανακόψει τον Πίττα, χτυπώντας τον στο πρόσωπο.

Μετά την κόκκινη κάρτα, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και κατάφεραν να σκοράρουν στο 92’ της αναμέτρησης με τον Μπένσοπ, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή. Ο διεθνής επιθετικός σκόραρε με κεφαλιά εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα του Ντένιτς.