overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Αποχαιρέτησε με αξιοπρέπεια η Εθνική Ελπίδων (1-0)

Η Εθνική U21 επικράτησε της Σκωτίας U21 με 1-0.

Η Εθνική Ελλάδος U21 κατόρθωσε να επικρατήσει της Σκωτίας U21 με 1-0 και να φτάσει τους 16 βαθμούς στον όμιλο. Φυσικά, αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε η ομάδα να πανηγυρίσει την πρόκριση στην τελική φάση του Euro ή έστω την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, αλλά άφησε μερικές ελπίδες για το μέλλον.

Η Σκωτία ήταν η ομάδα που καίγονταν για τη νίκη, προκειμένου να πάρει εκείνη την πρόκριση, ωστόσο η Ελλάδα ήταν αυτή που έδειξε μεγαλύτερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, το σύνολο του Γιάννη Γκούμα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ από το πρώτο μισάωρο, με τον Χριστόπουλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά, έπειτα από όμορφο γύρισμα του Κατράνη, στο 27ο λεπτό. Οι Σκωτσέζοι πίεσαν αρκετά, ωστόσο δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα από το πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά πιο κινητικοί, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η Εθνική είχε μερικές ακόμη ευκαιρίες, με κύριο εκφραστή τον Μπότο, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει μία νίκη ψυχολογίας και γοήτρου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα: Σιαμπάνης, Αποστολάκης, Διαμαντής, Ευαγγέλου, Κατράνης, Τσιγγάρας, Παπανικολάου, Χριστόπουλος, Μαχαίρας, Μπότος, Ιωαννίδης.

Σκωτία: Ντούχαν, Χάρβι, Τζόνστον, Πορτέους, Ρος ΜακΚρόρι, Φέργκιουσον, Κάμπελ, Μαγκουάιρ, Μίντλεντον, Χόρνμπι, ΜακΛίναν.