overfm.gr | Euroleague | Aνώμαλη προσγείωση για Ολυμπιακό

Ήττα από το πουθενά για τον Ολυμπιακό από την Μονακό στο ΣΕΦ με 76-81 με αποτέλεσμα να ηττηθεί για πρώτη φορά φέτος.

Την πρώτη του ήττα για φέτος και μάλιστα εκτός προγράμματος υπέστη ο Ολυμπιακός χάνοντας από την Μονακό μέσα στο ΣΕΦ με 76-81 με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν με 4-1. Πλέον πήγαν στον βρόντο τα τρία διπλά που έκανε στην Ισπανία με μια απρόσμενη εντός έδρας ήττα από μια ομάδα που λίγο έλειψε να της στερήσει τον δρόμο πέρυσι για το φάιναλ φορ του Βελιγραδίου. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο ΜακΚίσικ με 15 πόντους ενώ για τους νικητές ο Οκόμπο με 23.

Ντέρμπι ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού με τις δυο ομάδες να είναι στην ισοπαλία με 11-11. Με δυο επιθετικά ριμπάουντ του Μπράουν οι Γάλλοι πέρασαν μπροστά με 11-15 με τους Βεζένκοφ και Φαλ να κάνουν 5-0 και οι γηπεδουχοι να προσπερνούν με 16-15. Στο τελευταίο δίλεπτο ακολούθησαν λάθη και άστοχες επιλογές από τους δύο, εκτός από ένα καλάθι του Λόιντ που διαμόρφωσε το 16-17 της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενουμενοι ξέφυγαν πάλι με 4 (20-24) ενώ οι νταμπλούχοι Ελλάδας με εκπληκτικές άμυνες και τους ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη περασαν μπροστα με 28-27 στο 15′. Το προβάδισμα στην συνέχεια εναλλασόταν και στα τελευταία λεπτά οι «Πειραιώτες» ήταν πολύ καλοί σε άμυνα και ριμπάουντ και με μπροστάρη τον ΜακΚίσικ πήγαν προηγουμενοι στα αποδυτήρια με 37-33.

Στο τριτο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε και στους 8 πόντους (41-33) αλλά καπου εκεί η ομάδα του Μπαρτζώκα υπέστη μπλακ άουτ. Και αυτό γιατι με μπροστάρη τον Λόιντ και σερί 10-0 οι «Μονεγάσκοι» πέρασαν μπροστα με 41-43. Οι Βεζένκοφ και Κάαναν έβαλαν ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό με 49-47 όμως με σερί 6-0 οι φιλοξενουμενοι πέρασαν μπροστά με 49-53 και ο Οκόμπο διαμόρφωσε το 51-56 της τρίτης περιόδου.

Κάκιστα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την τέταρτη περίοδο και οι Οκόμπο, Ντιαλό και Τζέιμς πήγαν την διαφορά στους 12 στο 32′ (54-66). Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με επιθετικά ριμπάουντ και τρίποντα των Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ, πλησιάζοντας στο -6 (66-72), στο 35’. Δυστυχώς όμως δεν πλησίασαν ακόμη πιο πολύ οι γηπεδούχοι και ο Οκόμπο με βολές στο 37’έστειλε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο (66-76). Ο ίδιος με τρίποντο ενα λεπτό πριν το τέλος έκανε το 68-80 σφραγίζοντας την νίκη για την Μονακό που ήρθε με το τελικό 76-81.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.