overfm.gr | Euroleague | Αναντολού Εφές – Αρμάνι Μιλάνo 77 – 65 – Ένα βήμα μακριά από το Βελιγράδι

Η Αναντολού Εφές επικράτησε 77-65 της Αρμάνι Μιλάνο στην Τουρκία και βρίσκεται με το 1,5 πόδι στο Final Four του Βελιγραδίου.

Ένα βήμα έμεινε στην Αναντολού Εφές προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου. Η ομάδα του Έργκιν Αταμάν επικράτησε της Αρμάνι με 77 – 65.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Σιλντς ήταν ο παίκτης που έπαιρνε τις περισσότερες πρωτοβουλίες στην εκκίνηση του αγώνα, είτε σε πρώτο είτε σε δεύτερο χρόνο. Δεδομένων των απουσιών, αλλά και του προβλήματος που αντιμετώπιζε ο Σέρχιο (έπαιζε με ένεση),  ο έμπειρος φόργουορντ προσπαθούσε να ηγηθεί της Αρμάνι Μιλάνο (7 – 9).

Στην πορεία η Αναντολού Εφές ευστόχησε οκτώ αναπάντητους πόντους  αποκτώντας ένα ελαφρύ προβάδισμα των  +4 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (15- 11).Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν πάρει φωτιά, έχοντας 7/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 3/3 βολές, μαζί με 4 ασίστ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 25 – 17.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: 8/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ (6+2), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: 4/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ (3+3), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη, 1 μπλοκ.

Η Αναντολού Εφές ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα..,

Στην 2η περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο πάλευε προκειμένου – μέσα από την άμυνά της- να γυρίσει το παιχνίδι και να κατεβάσει τον αριθμό των κατοχών (29 – 23). Η αστοχία στο τρίποντο όμως (3/10) ήταν ένα πρόβλημα για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα (33 – 36).

Ο Πλάις (11 πόντοι με 4/6 σουτ) ήταν αυτός που έδινε το κάτι παραπάνω για τους γηπεδούχους, οι οποίοι επιδίωκαν διαρκώς να τρέξουν το γήπεδο προκειμένου να ανεβάσουν ανάλογα τον αριθμό των κατοχών.  Οι Τούρκοι έκλεισαν το ημίχρονο με +7 (42 – 36).

Τα στατιστικά του Α΄μέρους:
Αναντολού Εφές: 11/15 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 8/8 βολές .

Η Αρμάνι μπαίνει στο παιχνίδι…

Η τουρκική ομάδα με το πόδι πατημένο στο γκάζι έφτασε την διαφορά στους +10 (47 – 37). Στο 7′ οι φιλοξενούμενοί έβαζαν διαδοχικά περιφερειακά σουτ, μαζεύοντας τη διαφορά (57 – 54). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκλεισε και την 3η περίοδο με 59 – 56.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:
Αναντολού Εφές: 16/21 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 9/9 βολές, 19 ριμπάουντ (17+2), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

Αρμάνι Μιλάνο: 13/25 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 9/9 βολές, 23 ριμπάουντ (14+9), 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Τελική ευθεία…

Η αναμέτρηση στην 4η περίοδο εξελίχθηκε σε ντέρμπι και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη (63 – 63). Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ στο δεύτερο μέρος, έχει οδηγήσει το παιχνίδι εκεί ακριβώς που ήθελε. Η γηπεδούχοι κατάφεραν στο 8′ να ξεφύγουν και να πάρουν το προβάδισμα με +9 (72 – 65). Η ομάδα του Έργκιν Άταμαν κατάφερέ να πάρει την νίκη με 77 – 65.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 59-56, 77-65.