overfm.gr | Α2 Ανδρών | Αμύντας – Ολυμπιακός 72-70: Θρίαμβος της ομάδας του Υμηττού

Ιστορική νίκη για τον Αμύντα που επικράτησε με 72-70 του Ολυμπιακού στο κλειστό του Υμηττού.

Ο Αμύντας σημείωσε ιστορική νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό επικρατώντας με 72-70 στο κλειστό του Υμηττού. Η ομάδα του Χολέβα εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό ξεκίνημα της στο παιχνίδι, βρήκε λύσεις όταν ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά και πανηγύρισε μια πολύ σπουδαία νίκη.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών οι Κανονίδης (17π) και Τοπάλι (13π), αλλά και ο Βαρδιάνος, ο οποίος πέτυχε πολύ κρίσιμο τρίποντο στα τελευταία λεπτά. Για τον Ολυμπιακό έλαμψαν οι Νικολαϊδης και Σκουλίδας με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα. Μοιραίος ο Μελισσαράτος, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Αμύντας αιφνιδίασε τους Ερυθρόλευκους στην πρώτη περίοδο και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να αγγίξει διψήφια διαφορά (18-9) με τον Κανονίδη, με το σκορ της περιόδου να είναι 26-19. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτίωσε αισθητά την άμυνα του και κατάφερε να μαζεψει την διαφορά και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (30-35).

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι κρεμόταν από μια κλωστή με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Ολυμπιακός πήρε δύο φορές προβάδισμα 4 πόντων με την ομάδα του Υμηττού να μην επιτρέπει περεταίρω αύξηση της διαφοράς και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-58 με τρίποντο του Τοπάλι.

To ντέρμπι συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Για περίπου πέντε λεπτά το ματς ήταν στο καλάθι με τον Τσόχλα να δίνει αέρα τριπόντου στον Ολυμπιακό ακριβώς στα μισά της περιόδου (63-66).

Ο Αμύντας απάντησε με 5-0 σερί με τους Βαρδιάνου και Τοπάλι (68-66). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν προβάδισμα τριπόντου μέχρι το τελευταίο μισό λεπτό (71-68), με τον Σκουλίδα να μειώνει στον πόντο (71-70). Ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο με τον Τοπάλι να βάζει μια βολή (72-70). Ο Μελισσαράτος κέρδισε φάουλ έχασε τις βολές με τον Αμύντα να παίρνει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 3ο-35, 57-58, 72-70