overfm.gr | Euroleague | Άλμπα – Ολυμπιακός 90-75 – Τον «έδειρε» στα γενέθλιά του

Χειρότερο δώρο γενεθλίων δεν μπορούσε να υπάρξει για τον Ολυμπιακό ο οποίος ηττήθηκε 90-75 από την Άλμπα Βερολίνου.

Η Άλμπα φρόντισε να χαλάσει τα 97α γενέθλια του Ολυμπιακού, καθώς τον νίκησε στο Βερολίνο με σκορ 90-75. Πρώτος σκόρερ της γερμανικής ομάδας αναδείχθηκε ο Μάοντο Λο με 27 πόντους. Από την άλλη για την ελληνική ομάδα ξεχώρισε για ακόμα μια φορά ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η νικήτρια ομάδα έχε πλέον ρεκόρ 11 νίκες και 16 ήττες. Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» μετά και από αυτή την ήττα έχουν ρεκόρ 16-10.

Η Άλμπα κατάφερε να νικήσει με δυο καλά δεκάλεπτα

Η Άλμπα Βερολίνου μπήκε στην αναμέτρηση με σκοπό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έτσι προηγήθηκε με 11-6 στο 3:38” πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου και έπειτα από δίποντο του Μπεν. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι  κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γερμανική ομάδα βελτίωσε κατακόρυφα την άμυνά της. Ταυτόχρονα με επιθετική αιχμή τον Μάοντο Λο και με 5′ να απομένουν για το ημίχρονο μείωσαν σε 24-26. Ακόμα, στη συνέχεια πήραν τα ηνία του αγώνα και με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκαν με 37-30, με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να αντιδράσει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησαν να αντιδράσουν. Ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι σημαντικό καθώς δεν έβγαζαν την απαιτούμενη ενέργεια στην άμυνα. Έτσι η τρίτη περίοδος βρήκε εκ νέου μπροστά τους Γερμανούς με 57-51.

Στην τελική ευθεία, οι παίκτες της Άλμπα βγήκε στο παρκέ αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι και να κρατήσει το ροζ φύλλο αγώνα στη Γερμανία. Με 8:48” να απομένουν ο Σίκμα έκανε το 62-55. Στη συνέχεια, με τη γηπεδούχο ομάδα να εντείνει την πίεση ο Μάοντο Λο έπειτα από τρίποντο έκανε το 73-66, με το χρονόμετρο να γράφει 5:51”. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 90-75, υπέρ της γερμανικής ομάδας.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75